Ateiści są inteligentniejsi od osób wierzących, twierdzą badacze

Kategorie: 

Symbol Ateizmu

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Rochester, któremu przewodniczył Miron Zuckerman przeprowadził analizę kilkudziesięciu badań naukowych, które brały pod uwagę poziom intelektu oraz religijność. Badacze ogłosili, że ludzie o wysokim IQ bardziej unikają religii.

 

Analiza dotyczyła 63 badań, które zostały przeprowadzane od początku XX wieku do roku 2012. Zespół badawczy poinformował, że aż 53 z nich wykazuje negatywną korelację pomiędzy inteligencją a religijnością. Osoby starsze, posiadające IQ powyżej średniej są mniej religijni. Ponadto, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci z wyższym ilorazem inteligencji odrzucą religię. Ku temu twierdzeniu ma przemawiać badanie z 1921 roku, w którym wzięto pod uwagę grupę dzieci o wysokim ilorazie inteligencji, przekraczającym 135 punktów. Dzieci osiągając wiek 75-91 lat był uważane za mniej religijne niż ogół populacji.

 

Według analizy, bardziej inteligentne osoby spędzają więcej czasu w szkole, uzyskują lepszą pracę z wyższym wynagrodzeniem, co z kolei prowadzi między innymi do wyższej samooceny. Ponadto, inteligentni ludzie mają większe szanse na stworzenie szczęśliwej rodziny i osiągnięcie sukcesu w życiu, przy czym nie jest im potrzebna religia. Badanie z 1916 roku wskazuje, że 58% losowo wybranych naukowców ze Stanów Zjednoczonych wyraża niedowierzanie lub wątpliwość co do istnienia Boga. Liczba ta wzrosła do 70% dla najwybitniejszych naukowców.

 

Pomimo szerokiej analizy statystycznej, należy wspomnieć że badania nie zostały przeprowadzone na całym świecie. 87% przebadanych osób pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Poza tym, dominującą religią w badaniach jest Protestantyzm. Inteligencja została zdefiniowana przez badaczy jako zdolność do rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, myślenia abstrakcyjnego, pojmowania złożonych zagadnień, szybkiej nauki oraz nauki polegającej na własnym doświadczeniu.

 

 

 

Źródło: http://www.ibtimes.com/atheists-smarter-religious-believers-new-study-finds-intelligent-people-shun-religion-1383185

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Szczerzyszczynsky

Wszystkie kierunki religijne

Wszystkie kierunki religijne sa kontynuacja przeszlosci, i byly tworzone przez grupy ludzi, w czasach braku alternatywy w postaci nauki. Religie odpowiadaja na ludzkie potrzeby, reguluja i konserwuja relacje spoleczne, daja jednostce oparcie do radzenia sobie ze soba i otoczeniem. Nauka to analiza i synteza, to praca ktorej bezposrednim celem jest rozumienie i dociekanie prawdy. Zyjemy w czasach gdzie dostep do podstawowej wiedzy jest powszechny a rola religii w systemach spolecznych w duzej mierze oslabla. Mimo to religia nadal odgrywa duza role w funkcjonowaniu spoleczenstw. To ze jestem ateista,
nie szukam pocieszenia i oparcia w religii nicw zasadzie nie zmienia. Statystyki nadal wskazuja ogromny procent ludzi wierzacych. Tak samo jak nie da sie z dnia na dzien rozwiazac problem glodu na swiecie, nie da sie tez zastapic religii racjonalnym naukowym podejsciem.

Portret użytkownika Serduszko

Badacze z Uniwersytetu w

Badacze z Uniwersytetu w Rochester ponownie facynują Świat wielkimi odkryciami, ktoś sponsoruje te badania i wielu ludzi wyciąga z nich dalej i mniej idące wnioski.
 
PS. Miron Zuckerman to w wolnym tłumaczeniu Miriosław cukierkowy człowiek?

Portret użytkownika juziu

Ja czytałem,że IQ to żaden

Ja czytałem,że IQ to żaden wskaźnik.Aby sprawdzić czyktoś jest inteligentny czy nie niezbędna jest aparatura pomiarowa.Człowiek musi być poddany różnym sytuacjom życiowym i na podstawie reakcji,decyzji otrzymujemy miarodajną odpowiedź.

Portret użytkownika isabella

Moj dziadek max. katolik

Moj dziadek max. katolik dozyl 95 lat, jego tesciowa 99, 8 miesiecy.Babcia 90 lat.
Kim byl Jezus ?
Rosyjscy naukowscy stwierdzili ,ze Jezus byl SLOWIANINEM !
Celtycki BogJjezus , ktory byl ciesla zostal popwieszony na drzewie.
Celtowie pochodzini znad DONU.Pozniej przeniesli sie az do Europy zachodniej.
Krol Dawid mial niebieskie oczy i rude wlosy. Jezus niebieskie oczy i wloscy w kolorze zlota.
Niemiecki doktor historii stwierdzil, ze Merowingowie byli SARMATAMI.
 

Portret użytkownika OLI

ZGADZAM SIE Z BADACZAMI, ZE

ZGADZAM SIE Z BADACZAMI, ZE ATEISCI SA INTELIGENTSI OD WIERZACYCH - PONIEWAZ ATEISCI MAJA  WOLNY UMYSL I WYKORZYSTUJA GO DO SZCZYTNYCH CELOW  A WIERZACY MAJA OBCIAZONY UMYSL RELIGIAMI DLATEGO W MALYM STOPNIU WYKORZYSTUJA GO DO INNYCH CELOW I ROBIA I MYSLA TO CO IM KARZĄ ////

Portret użytkownika Jola

Moim zdaniem,tak

Moim zdaniem,tak zwani"badacze" nic innego nie robia tylko dziela ludzi . Inni sa inteligentniejsi, inni madrzejsi, inni znowu wierza w tego "najprawdziwszejszego Boga". Gdyby sie nareszcie zajeli tym, aby laczyc ludzi, zamiast dzielic swiat wygladalby inaczej,chyba troche lepiej. "badacze" moze chyba w tym kierunku sprobowac szukac? Nareszcie ludzi laczyc zamiast dzielic. Takie jest moje zyczenie.

Portret użytkownika MP

Wiara do religijności ma się

Wiara do religijności ma się jak oko do tylnej części ciała. Badacze, naukowcy, są poprostu ateistami. Dyskredytując podobnych sobie przeciwniów, podbudowują swój image. To tyle w temacie, pseudo badacze, vel (naukofcy) nie potrafią wyobrazić sobie człowieka wierzącego aczkolwiek nie należącego do żadnej religii. Jest to wyraz pomroczności jasnej. Ot poprostu kasta moherów próbuje wypowiedzieć się o swoich przeciwnikach tyż moherach. :))))))))

Strony

Skomentuj