Ataki rekinów u wybrzeży USA stają się coraz częstsze

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj aż dwoje nastolatków z USA zostało zaatakowanych przez rekiny. Doszło do tego w Północnej Karolinie. Ofiary w obu przypadkach straciły w ataku kończyny. Zaatakkowany chłopiec i dziewczynka przebywają w szpitalu, a ich życiu już nic nie zagraża. Brzmi to jak najnowsza historia rodem z filmu "Szczęki". Media w USA zastanawiają się co spowodowało zwiększenie ilości ataków tych drapieżnków na ludzi.

 

W ciągu ostatnich trzech lat liczba ataków rekinów na ludzi na Hawajach wzrosła trzykrotnie w porównaniu do liczby ataków, które miały miejsce 10-15 lat temu. Od 2012 roku, ponad 60% ataków odnotowano u wybrzeży wyspy Maui. Naukowcy od jakiegoś czasu starali się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

 

Na koniec dwóch lat obserwacji rekinów tygrysich biolodzy morscy z University of Hawaii doszli do wniosku, że zachowanie tych zwierząt została zmienione. Spowodował to przemysł rozrywki tego wakacyjnego raju. Coraz więcej turystów przyjeżdża do miejsc, które od tysięcy lat są siedliskiem rekinów. To właśnie w tym należy postrzegać wzrost liczby ataków.

 

Z tego punktu widzenia zachowanie rekinów nie zmieniło się tylko ludzie dokonują ekspansji na ich tereny co spotyka się z reakcją drapieżnika szczytowego. Ostatni tragiczny wypadek na wodach w okolicy Maui miał miejsce w kwietniu. Na wybrzeżu znaleziono ciało 65-letniej kobiety, która zmarła w wyniku ataku rekina.

 

Większość ataków rekinów na świecie występuje na wodach terytorialnych USA, głównie u wybrzeży Florydy. Z 409 udokumentowanych ataków w ciągu ostatniej dekady, 219 miało miejsce na Florydzie, a 55 na Hawajach. Kolejne miejsca o największej liczbie ataków rekinów to Karolina Południowa z 38 atakami, Kalifornia z 31 przypadkami i Północna Karolina, która z dzisiejszymi przypadkami będzie ich miała 27.

 

Tymczasem w Australii, która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby ataków rekinów, w ostatniej dekadzie były 123 takie przypadki. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Republika Południowej Afryki gdzie przez ostatnie 10 lat ludzie zostali zaatakowani przez rekiny 40 razy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj