Atak rakietowy na Pałac Królewski w Arabii Saudyjskiej!

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Dziś w godzinach porannych miał miejsce kolejny atak na Arabię Saudyjską z sąsiedniego Jemenu. Według oficjalnych doniesień, rakieta zmierzała w kierunku Pałacu Królewskiego i została zneutralizowana w ostatniej chwili.

 

Rakieta balistyczna krótkiego zasięgu o nazwie Volcano H-2 została wystrzelona przez rebeliantów z ugrupowania zbrojnego Huti. Nagranie ze startu rakiety zostało zamieszczone w sieci. Saudyjskie media podają, że pocisk został z powodzeniem przechwycony nad Rijadem. Zaniepokojeni mieszkańcy stolicy słyszeli potężną eksplozję. Na chwilę obecną nie ma żadnych doniesień o ofiarach czy zniszczeniach.

 

Jednak zupełnie inną wersję wydarzeń podaje Babak Taghvaee, ekspert ds. wojskowości. Poddał on w wątpliwość skuteczność amerykańskiej tarczy antyrakietowej Patriot. Na swoim koncie na Twitterze podał, że Arabia Saudyjska odpaliła kilka antyrakiet, lecz udało się jedynie zniszczyć kadłub pocisku, zaś głowica kontynuowała swój lot, ale nie trafiła w cel. Przypomnijmy, że był to atak na Pałac Królewski w Rijadzie.

Jest to już druga taka sytuacja w przeciągu ostatnich kilku tygodni. Na początku listopada jemeńscy bojownicy wystrzelili rakietę w Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida. Media podawały, że pocisk został zestrzelony, lecz również wtedy zasugerowano, iż tarcza antyrakietowa Patriot w rzeczywistości mogła chybić. Tymczasem padają oskarżenia, że za najnowszym atakiem najprawdopodobniej stoi Iran.

 

Obecna sytuacja ma również pewien kontekst polityczny. Arabia Saudyjska, która regularnie kupuje uzbrojenie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych za miliardy dolarów postanowiła skorzystać z usług Rosji. W trakcie historycznej wizyty króla Salmana w Moskwie, która miała miejsce w październiku podpisano kontrakt na zakup systemu rakietowego S-400 Triumf. Od tego czasu doszło do dwóch ataków rakietowych na Rijad i podobno amerykańska tarcza antyrakietowa Patriot nie zdołała przechwycić ani jednego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Janeczek

Na filmie jest przemalowana

Na filmie jest przemalowana stara rakieta qiam1. Nowe h-2 mają u dołu stateczniki. Patriot są w różnych generacjach różniących się przeznaczeniem (niszczące cele stromo torowe lub poziomo manewrujące) mocą i prędkością ładunku niszczącego, więc nie są uniwersalne. źle dobrali tarczę do miecza. 

Portret użytkownika Medoff

No niemożliwe wszechpotężne

No niemożliwe wszechpotężne rakiety Patriot nie dają sobie rady ? A może prawda jest taka że usrancy mają zwykle buble. Śmiem wątpić w jakąkolwiek skuteczność ich pseudo tarcz. Rosjanie od zawsze byli znakomici w technologiach rakietowych i nie dziwię się Saudom że postanowili zmienic dilera, zresztą Rosjanie jedynie w czym ustępują usrancom to tylko w marynarce jeszcze. 

Co do ataku mimo tego iż nie popieram Iranu podejrzewam że to fałszywa flaga to jest na rękę tylko zydom. W tej chwili Saudowie będą dążyć do konfrontacji a Izrael chętnie się przyłączy wciągając w to usa. Niewiadomą pozostaje reakcja Rosji i Chin szczególnie że obalając Iran to Irak i Syria idą w piz.. u. a Wlodek nie po to ratował asada aby go teraz narażać i stracić wszystko. Komus bardzo zależy na wojnie ciekawe komu Biggrin

Skomentuj