Atak na Iran wciąż jest możliwy, twierdzi Donald Trump

Kategorie: 

Źródło: Internet

Stany Zjednoczone próbują odizolować Iran od reszty świata nakładając kolejne sankcje gospodarcze i stale grożą wojną. Wcześniej w podobny sposób postępowano z Koreą Północną. Donald Trump ogłosił, że jest gotowy negocjować z Iranem, ale opcja militarna wciąż wchodzi w grę.

 

W wywiadzie dla brytyjskiej stacji telewizyjnej ITV, Donald Trump stwierdził, że Iran jest „ekstremalnie wrogi” odkąd został prezydentem USA i jest państwem terrorystycznym. Choć kwestia wypowiedzenia wojny wciąż pozostaje otwarta, Trump wolałby zakończyć kryzys negocjacjami.

 

Jednak ewentualne rozmowy między Iranem a Stanami Zjednoczonymi z całą pewnością nie wyglądałyby tak, jak było w przypadku Korei Północnej. Warto wziąć pod uwagę wydarzenia historyczne - USA zorganizowały zamach stanu w Iranie w 1953 roku i wspierały Irak w wojnie w latach 1980-1988. Ostatnie lata wcale nie były lepsze – Donald Trump postanowił zerwać umowę nuklearną, którą Iran zawarł jeszcze za czasów Baracka Obamy, przywrócił międzynarodowe sankcje, otwarcie mówi o zniszczeniu irańskiej gospodarki i chce zmusić kraj do przyjęcia kolejnej, bardziej niekorzystnej umowy.

Iran dał w ostatnim czasie do zrozumienia, że nie będzie dyskutował z władzami Stanów Zjednoczonych. Ajatollah Ali Khamenei ogłosił, że Iran nie zrezygnuje z programu nuklearnego i rakietowego, natomiast prezydent Hassan Rouhani zgodził się na rozmowy pod warunkiem, że Stany Zjednoczone zniosą sankcje gospodarcze. Tak czy inaczej, wszelkie negocjacje między Iranem a USA mają bardzo niewielkie szanse na powodzenie.

 

Donald Trump chce zawrzeć nową umowę, która zabroni Iranowi posiadania rakiet balistycznych i znacznie ograniczy program nuklearny. Ponadto, USA chcą odebrać wszelkie wpływy i całkowicie odizolować Iran na Bliskim Wschodzie, jednocześnie faworyzując swoich sojuszników – w tym Arabię Saudyjską i Izrael.

 

Iran jest wręcz zmuszany do poddania się, lecz im dłużej stawia opór, tym bardziej agresywne działania podejmowane są przez Stany Zjednoczone. W ostatnim czasie wysłano tysiące dodatkowych żołnierzy na Bliski Wschód, baterię rakiet Patriot, bombowce oraz okręty wojenne wraz z lotniskowcem USS Abraham Lincoln. Wygląda na to, że Stany Zjednoczone faktycznie biorą pod uwagę opcję militarną i prędzej czy później mogą zaatakować Iran.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Co twierdzi niejaki p Trump

Co twierdzi niejaki p Trump to wcale nas nie powinno obchodzić na tej półkuli ziemskiej na której mieszkamy.Poza tym, temat jest zbyt obszerny żeby się nad nim tutaj w sposób zrozumiały rozwodzić.Logicznie myślącym podpowiem.Trzymajcie sie od tego Usraelskiego dziadostwa jak najdalej.

Portret użytkownika Px

A bnak krajowy nie jest

A bnak krajowy nie jest jeszcze prywatną własnoscią to jedyna ostoja w tym rejonie a trzeci kraj na świecie.Chyba wszystkie trzy znacie aż nad to dobrze.Stara zasada głosi jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.I to nawet nie te ale przyszłe.Prawda nie ma znaczenia.Ale ma znaczenie dla jednego z trzech filarów tworzących Nowy Ład dla Was.Wszystko dzieje się na waszych oczach choć nie widzicie tego.Rozgrywa się kolejny akt globalnej transformacji w dawno wytycznonym kierunku.Gdzie ty czy ja jesteśmy tylko numerem.Choć gdy był on jeszcze widoczny w firmie analogowego zapisu tuszem podskórnie wywoływał poruszenie.Teraz jest czymś oczywistym.

Portret użytkownika Max 1983

Trump jest bardziej żałosny

Trump jest bardziej żałosny jak jego poprzednicy.Ci fabrykowali dowody i bandycko napadali kraje ...a ten nawet nie ma odwagi napadać::)Straszy tymi swoimi okrętami, a jak przychodzi co do czego to...pogadajmy.Co myśli że Iran w pory narobi bo pare statków płynie??Irańczycy już widzieli jak i cały świat jak grubasek z Korei pluł mu w gębe i nic.

Wojny na powaznie z Iranem  nie będzie, bo to by grożiło 3 wojną światową a tego nikt nie zaryzykuje.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika 3plabc

Założę się o skrzynkę browca

Założę się o skrzynkę browca i karton wódy, że Trump i tak, wcześniej czy później zaatakuje Iran... może zwodzić, kłamać, mówić pół-prawdy, meandrować, zmieniać zdanie z godziny na godzinę... ale zaatakuje i tak. Republikanie w USA uwzięli się na Iran i to jest ich tradycyjny długoterminowy kurs... NWO takich gniazd oporu jak Iran tolerować przecież nie będzie, zresztą Trump ma osobiste pobudki…. Nie słuchają się i znoszą sankcje, wystarczy.

Portret użytkownika baca

Żorżeta zaczęła bełkotać jak

Żorżeta zaczęła bełkotać jak potłuczona w wieku 73 lat, Trampkowi odpadła klepka kiedy miał 70 - obydwoje już od paru lat nie trzymają moczu... przypadek?

 ależ skąd - nieszczelności i przecieki oraz kryzysowe ilości piany wykwitają na twarzy, kiedy wiek zrównuje się z ilorazem inteligencji

 

 

Skomentuj