Atak Izraela na Strefę Gazy, w odwecie trwa ostrzał rakietowy Izraela

Kategorie: 

Gdy okazało się, że atak konwencjonalny na irańskie instalacje atomowe jest skazany na nieskuteczność Izrael zaczął oswajać świat z wizją ataku atomowego a w międzyczasie znalazł wojnę zastępczą. Pretekst zawsze się znajdzie a skoro z terenu Palestyny wciąż spadają na Izrael prymitywne rakiety to IDF odpowiedział kilkudziesięcioma nalotami na cele w Strefie Gazy.

 

W jednym z nalotów zginął jeden z liderów organizacji Hamas, która de facto sprawuje władzę w Palestynie. Trudno nie odnieść wrażenia, że nagłe zaostrzenie sytuacji ma jakiś związek z kampanią wyborcza w Izraelu. Bardzo wymownie zabrzmiał jeden z oficjalnych wpisów IDF na Twitterze "Rekomendujemy, aby w ciągu następnych dni mniej i więcej znaczący członkowie Hamas trzymali głowy nisko"

Operacja prowadzona przez Izrael nosi nazwę "Filar Obrony". Nazwa trochę przewrotna, ale faktycznie można powiedzieć, że najlepszą obroną jest atak. Z tym, że poprzednio spadało kilka rakiet dziennie i nikomu nic się w sumie nie działo, ponieważ znaczna część tych prymitywnych rakiet spadała na pustyni. Teraz walka zaczęła się na dobre. Na Izrael spada już nie kilka a kilkaset rakiet dziennie. Od wczoraj spadło ich 270. Jedna z nich zabiła 3 osoby. To pierwsze ofiary po stronie żydowskiej w tej nowej wojnie.

Zmasowany atak rakietowy Palestyńczyków to wszystko, co mogą teraz zrobić. Izrael oczywiście góruje technologią wojskową i siłą ognia a na dodatek dysponuje tarcza antyrakietową, która unieszkodliwiła większość z rakiet. Poniżej znajduje się film pokazujący skuteczność izraelskiej tarczy. Trzeba przyznać, że "Żelazna Kopuła", bo taką nazwę pełni izraelska tarcza jest imponująco skuteczna

Wielu komentatorów obawia się, że właśnie zaczęła się trzecia wojna światowa, ale jest tez całkiem sporo takich, którzy twierdzą, ze ona trwa od 11 września 2001.

W tej chwili kluczowe wydaje się jak zareaguje Egipt. Z pewnością społeczność międzynarodowa raczej ograniczy się do not protestacyjnych. MSZ Rosji stwierdził, że reakcja Izraela jest niewspółmierna. W podobnym tonie wyrażali się szefowie MSZ krajów europejskich na przykład z Niemiec. Jednak sporo sojuszników Izraela przemilczało tak niewygodne fakty jak zabicie 11 miesięcznego dziecka operatora telewizyjnego BBC Arabic.

 

O ile w tą wojnę nie wmiesza się inny kraj to prawdopodobnie ten konflikt skończy się na kilkuset ofiarach, ale niestety istnieje ryzyko, że ta nowa wojna pośrednia stanie się polem bitwy Iranu i Izraela. Istnieje, bowiem duże prawdopodobieństwo, że Iran będzie się starał wspomóc jakoś walczących Palestyńczyków. Wtedy konflikt może wymknąć się spod kontroli.

 

 

Źródła:

http://konflikty.wp.pl/kat,1356,title,Zaostrza-sie-konflikt-na-Bliskim-Wschodzie-Dziecko-kamerzysty-BBC-wsrod-ofiar,wid,15095185,wiadomosc.html

http://konflikty.wp.pl/kat,1020351,title,Izrael-alarm-lotniczy-w-Tel-Awiwie-Mieszkancy-slyszeli-eksplozje,wid,15096967,wiadomosc.html

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro