Astygmatyzm - najważniejsze informacje

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wad wzroku wskazać można wiele. Do tych, o których mówimy najczęściej zalicza się krótko- oraz dalekowzroczność. Warto jednak pamiętać również o astygmatyzmie, który może współwystępować ze wskazanymi przez nas wadami. Prowadzi on do zniekształcenia pola widzenia. Bardzo długo leczenie astygmatyzmu sprowadzało się wyłącznie do stosowania odpowiednich szkieł korekcyjnych. Dzisiaj możliwości są zupełnie inne. Świetnie sprawdza się operacja laserowej korekcji wzroku, która polecana jest przez lekarzy okulistów. Czym jest astygmatyzm?

 

Niezborność rogówkowa – bo tak również określa się astygmatyzm – to wada, w przypadku której mamy do czynienia ze zniekształceniem widzenia, które pojawia się w związku z brakiem symetryczności rogówki. Oznacza to, że układ optyczny oka ma zbyt małą moc, aby utworzyć na siatkówce prawidłowy obraz. Prawidłowo zbudowana rogówka ma równomierne krzywizny, które porównać można do piłki, którą gra się chociażby w siatkówkę. W przypadku astygmatyzmu wygląda ona nieco inaczej. Swoim kształtem przypomina piłkę do gry w rugby. W efekcie nie jest możliwe prawidłowe ogniskowanie promieni świetlnych. Objawia się to w niewyraźnym widzeniu. Na szczęście dzisiaj leczenie astygmatyzmu jest bardzo skuteczne i daje satysfakcjonujący efekt.

Jakie są rodzaje astygmatyzmu?

Mówiąc o astygmatyzmie, warto wskazać, że jest to wada wzroku, która występuje w kilku rodzajach. Najczęściej mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, który dzieli się na:

-prosty;

-odwrotny;

-skośny.

Można także wyróżnić astygmatyzm:

  • krótkowzroczny zwykły;
  • krótkowzroczny złożony;
  • nadwzroczny zwykły;
  • nadwzroczny złożony.

Ostatnim rodzajem astygmatyzmu jest ten mieszany. Specjaliści z zakresu okulistyki mówią również o astygmatyzmie soczewkowym i rogówkowym. Ten drugi występuje zdecydowanie najczęściej, soczewkowy zaś spotyka się niezwykle rzadko.

Skąd bierze się astygmatyzm?

Do dzisiaj trudno wskazać jednoznaczną przyczynę prowadzącą do rozwoju astygmatyzmu. Wskazuje się, że jest to wada dziedziczna. Jeśli więc któreś z naszych rodziców cierpiało na astygmatyzm, należy liczyć się z tym, że wada ta występuje także u nas. Wada ta pojawia się często także jako skutek różnego rodzaju urazów, które prowadzą do pojawienia się na powierzchni rogówki nierówności. Podłożem jest często stożek rogówki. Jest to schorzenie, na skutek którego rogówka przybiera kształt stożka.

Leczenie astygmatyzmu – dlaczego laserowa korekcja wzroku to dobry pomysł?

Leczenie astygmatyzmu może oczywiście nadal polegać na stosowaniu odpowiednich soczewek korygujących. Szkła cylindryczne nie cieszą się jednak zbyt dużą popularnością wśród osób zmagających się z tą wadą. Co więcej, jeśli astygmatyzm jest naprawdę zaawansowany, korekcja okularowa może nie przynieść w pełni oczekiwanego efektu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korekta laserowa. Dostępny dzisiaj zabieg jest w pełni bezbolesny i naprawdę szybki, a uzyskany efekt zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Warto pamiętać, że takiego zabiegu nie trzeba się obawiać. Jest on w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Mój dziadek , ze wsi , z

Mój dziadek , ze wsi , z małego gospodarstwa do końca życia nawlekał nitkę na igłę bez okularów . Z małego gospodarstwa czyli - mięso wiadomego i zdrowego pochodzenia oraz warzywa z własnego ogórdka , której duża część była wekowana na zimę jak i owoce z własnego małego sadu. Bez chemii i nawozów sztucznych - nawóz z obory, chlewni lub kurnika. Pamiętam ten smak czereśni prosto z drzewa , śliwki , gruszki itd... Zupa warzywna z dużą ilością marchewki to było mistrzostwo świata w wykonaniu babci , była słodka od słodyczy marchewki. Obecnie nie spożywam w ogóle mięsa drobiowego sterydowo-antybitykowego z marketów , mięso wieprzowe tylko z ubojni małych mimo , że drożej niż w markecie to przy smażeniu ma zbliżony zapach do tego co kiedyś. Warzywa własne w miarę możliwości , pomidory i ogórki tylko jak mam swoje i zaparwy warzyw na zimę. Kiszę ogórki tylko swoje bo marketowe , pędzone zamiast kisnąć zaczynają gnić i robi się papka. Jajecznica z jaj z marketu nie ma zapachu ani smaku takiego jak z jaj pochodzących z małego gospodarstwa. Ach długo by pisać jaki syf jest ofercie marketowej.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Otóż to , ale dziadkowi nasi

Otóż to , ale dziadkowi nasi nie wpatrywali się w monitory , ekrany i smartfony , za to dużo czasu spędzali na zewnątrz gdzie oczy mogą odpocząć patrząc w dal. Mój dziadek dożył 101 lat i do samego końca czytał gazety bez okularów. A jak widzę wspólczesną młodzież (szczególnie dziewczyny) to co druga nastolatka ma "cztery oczy" - co będzie jak się zestarzeją ?

Portret użytkownika Lubimy Pieski

Oglądanie wiadomości w

Oglądanie wiadomości w telewizji bardzo skutecznie leczy wszelkie choróbska, nawet astygmatyzm. 'Skąd bierze się astygmatyzm' z braku dostępu do netflix. Ważny jest też osobisty intymny stosunek do ulubionego celebryty. Sława .... celebrytom.

Portret użytkownika Q

Ale wada wzroku to nie

Ale wada wzroku to nie choroba , nie można na to "zachorować" - bo albo się ma prawidłowo ukształtowaną soczewkę oka albo nie. Pamiętasz Stępnia z "13 Posterunku" ? Ten to dopiero miał szkła cylindryczne ..

Portret użytkownika kolo21

Dobrze że i takie tematy

Dobrze że i takie tematy porusza. Mi astygmatyzm uruchamia się po zjedzeniu chleba, bułek, pieczonego mięsa, pomidorach i wszystko z nimi związanego. A polega on na podwójnym rozdwojonym widzeniu i oczopląsu. Astygmatyzm tak stwierdził zjeb okulista. Okulary mam nosić non stop. A jak zjem jabłko to wzrok mi powraca! Zaden lekarz nie odkrył co mi dolega. A ja myśle że mam zaburzone ph żołądka. Bo żarłem kiedyś mase tabletek i miałem bardzo nerwowy tryb życia. Ps. po zjedzeniu pomidorówki łapią mnie lęki i to jakie! I tak od 20 stu lat dieta dieta i dieta.

kolo21

Portret użytkownika 1wojtas

Mam podobnie - potrójne

Mam podobnie - potrójne widzenie. Pojawiło się nagle 8 lat temu. Dodatkowo co jakiś czas powidoki w negatywie - zwykłe kształty/kolory utrwalają się na kilka sekund w polu widzenia. W/g neurologów i okulistów nic mi nie dolega. A wcześniej miałem iście sokoli wzrok...

Skomentuj