Kategorie:
Wad wzroku wskazać można wiele. Do tych, o których mówimy najczęściej zalicza się krótko- oraz dalekowzroczność. Warto jednak pamiętać również o astygmatyzmie, który może współwystępować ze wskazanymi przez nas wadami. Prowadzi on do zniekształcenia pola widzenia. Bardzo długo leczenie astygmatyzmu sprowadzało się wyłącznie do stosowania odpowiednich szkieł korekcyjnych. Dzisiaj możliwości są zupełnie inne. Świetnie sprawdza się operacja laserowej korekcji wzroku, która polecana jest przez lekarzy okulistów. Czym jest astygmatyzm?
Niezborność rogówkowa – bo tak również określa się astygmatyzm – to wada, w przypadku której mamy do czynienia ze zniekształceniem widzenia, które pojawia się w związku z brakiem symetryczności rogówki. Oznacza to, że układ optyczny oka ma zbyt małą moc, aby utworzyć na siatkówce prawidłowy obraz. Prawidłowo zbudowana rogówka ma równomierne krzywizny, które porównać można do piłki, którą gra się chociażby w siatkówkę. W przypadku astygmatyzmu wygląda ona nieco inaczej. Swoim kształtem przypomina piłkę do gry w rugby. W efekcie nie jest możliwe prawidłowe ogniskowanie promieni świetlnych. Objawia się to w niewyraźnym widzeniu. Na szczęście dzisiaj leczenie astygmatyzmu jest bardzo skuteczne i daje satysfakcjonujący efekt.
Jakie są rodzaje astygmatyzmu?
Mówiąc o astygmatyzmie, warto wskazać, że jest to wada wzroku, która występuje w kilku rodzajach. Najczęściej mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym, który dzieli się na:
-prosty;
-odwrotny;
-skośny.
Można także wyróżnić astygmatyzm:
- krótkowzroczny zwykły;
- krótkowzroczny złożony;
- nadwzroczny zwykły;
- nadwzroczny złożony.
Ostatnim rodzajem astygmatyzmu jest ten mieszany. Specjaliści z zakresu okulistyki mówią również o astygmatyzmie soczewkowym i rogówkowym. Ten drugi występuje zdecydowanie najczęściej, soczewkowy zaś spotyka się niezwykle rzadko.
Skąd bierze się astygmatyzm?
Do dzisiaj trudno wskazać jednoznaczną przyczynę prowadzącą do rozwoju astygmatyzmu. Wskazuje się, że jest to wada dziedziczna. Jeśli więc któreś z naszych rodziców cierpiało na astygmatyzm, należy liczyć się z tym, że wada ta występuje także u nas. Wada ta pojawia się często także jako skutek różnego rodzaju urazów, które prowadzą do pojawienia się na powierzchni rogówki nierówności. Podłożem jest często stożek rogówki. Jest to schorzenie, na skutek którego rogówka przybiera kształt stożka.
Leczenie astygmatyzmu – dlaczego laserowa korekcja wzroku to dobry pomysł?
Leczenie astygmatyzmu może oczywiście nadal polegać na stosowaniu odpowiednich soczewek korygujących. Szkła cylindryczne nie cieszą się jednak zbyt dużą popularnością wśród osób zmagających się z tą wadą. Co więcej, jeśli astygmatyzm jest naprawdę zaawansowany, korekcja okularowa może nie przynieść w pełni oczekiwanego efektu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korekta laserowa. Dostępny dzisiaj zabieg jest w pełni bezbolesny i naprawdę szybki, a uzyskany efekt zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Warto pamiętać, że takiego zabiegu nie trzeba się obawiać. Jest on w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !
kolo21