Astronomowie zasugerowali, że planety z dwoma słońcami mogą nadawać się do zamieszkania

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Astrofizycy z College of New Jersey, korzystając z symulacji komputerowych, doszli do wniosku, że planety w układach podwójnych gwiazd mogą utrzymywać stabilne orbity przez miliardy lat.

 

 

Według autorów pracy naukowej, która została zaprezentowana na 241 spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Uzyskane dane sugerują, że wśród planet z „dwoma słońcami” mogą znajdować się planety potencjalnie nadające się do zamieszkania.

 

Planety krążące wokół układu dwóch gwiazd są często nazywane „tatooine” na cześć planety z dwoma gwiazdami z fantastycznej filmowej sagi „Gwiezdne wojny”.

 

Egzoplanety mogą istnieć w układach z dwoma słońcami, zwanych układami binarnymi. Zjawisko to nazywane jest egzoplanetami w układach binarnych. Do tej pory zidentyfikowano kilka egzoplanet w takich układach, choć ich odkrycie jest trudniejsze niż w przypadku układów z jednym słońcem. Wynika to z faktu, że ruchy planet wokół dwóch słońc są bardziej skomplikowane i trudniejsze do zmierzenia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj