Astronomowie wymyślili gigantyczną kurtynę kosmiczną, aby szukać bliźniaczki Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet Sztokholmski

Szwedzcy naukowcy zaproponowali wystrzelenie na orbitę dużej kurtyny zasłaniającej gwiazdy, aby ułatwić bezpośrednią obserwację planet podobnych do Ziemi występujących poza Układem Słonecznym. Artykuł opisujący pomysł został opublikowany w repozytorium naukowym arxiv.org.

Główną przeszkodą w obserwowaniu egzoplanet za pomocą teleskopu jest to, że ich macierzyste gwiazdy są bardzo jasne, a ze względu na ogromną odległość od Ziemi odległość kątowa między planetami a gwiazdami jest bardzo mała, przez co widać je niemal w tym samym punkcie. Aby temu zaradzić, astronomowie próbują blokować światło gwiazdy za pomocą różnych „przesłon”: koronografu, jeśli urządzenie zaciemniające jest umieszczone wewnątrz teleskopu.

 

Teleskopy kosmiczne są wolne od zakłóceń atmosferycznych, ale ich wielkość jest ograniczona. W tej chwili na Ziemi budowane są dwa obserwatoria naziemne, których lustro ma ponad 30 metrów średnicy: ELT w Chile i 30-metrowy teleskop na Hawajach. Dla skutecznego działania przesłona musi znajdować się w pewnej odległości od soczewki, co w przypadku gigantycznych teleskopów wymusiłoby umieszczenie jej na wielokilometrowych słupach.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego zasugerowali wystrzelenie przesłony w kosmos na wcześniej zaplanowaną orbitę. Według naukowców kurtynę wykonaną z cienkiego materiału można wystrzelić złożoną w rakiecie, a następnie rozłożyć do rozmiaru około 100 metrów. Trajektorię należy wybrać w taki sposób, aby przesłona znajdowała się między teleskopem a gwiazdą jak najdłużej, czyli aby orbita była bardzo wysoka. Dodatkowo, aby dokładnie „trafić” w pożądaną gwiazdę, ale nie w egzoplanetę, konieczne będzie skorygowanie trajektorii z milimetrową dokładnością.

 

W rezultacie astronomowie spodziewają się, że przesłona przyciemni badaną gwiazdę o dziesięć rzędów wielkości. Da to naukowcom możliwość uzyskania bezpośredniego obrazu stosunkowo małej planety krążącej w niewielkiej odległości od jasnej gwiazdy, czyli podobnej do Ziemi.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika baca

szwedzcy naukowcy niech

szwedzcy naukowcy niech lepiej wystrzelą odszkodowania za potop w końcu, zamiast szukać bliżniaczej ziemi, bo jak się okazę że mają do wystrzelenia dwa odszkodowania za dwa potopy to się klopsikami z ikei udławią...

 

Portret użytkownika Quark

Co Ty chcesz od szweckich

Co Ty chcesz od szweckich naukowców ? Tamte sprawy się już tak przedawniły , że nie ma o czym mówić .. równie dobrze moglibyśmy rządać odszkodowań od tatarów , duńczyków , niemców (prusów) , rosjan za zabory i okupację po 1945 r. , austrii (za rozbiory) no i za krzyżaków - znowu niemcy . Gdyby oni wszyscy nam wynagrodzili te lata wyzysku i zniszczeń to przez następne 200 lat moglibyśmy się wylegiwać do góry dzyndzlem nic nie robiąc ! Ale sam dobrze wiesz , ze to się nigdy nie stanie .. 

Skomentuj