Astronomowie wykryli pierwszą egzoplanetę z polem magnetycznym

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Astronomowie odkryli pole magnetyczne w pobliżu planety poza Układem Słonecznym. Artykuł opisujący tą niezwykłą obserwację, został opublikowany w Nature Astronomy. Wspomniana planeta nosi nazwę HAT-P-11b i jest to gazowy gigant około 10 razy lżejszy od Jowisza. Znajduje się on 123 lata świetlne od Ziemi i krąży wokół swojej gwiazdy, w odległości połowy dystansu z Ziemi do Słońca.

 

Planeta, została dostrzeżona podczas analizy danych z teleskopu Hubble'a. Lotfi Ben-Yaffel z University of Arizona i jego koledzy, odkryli jony węgla, które otaczają planetę i ciągną się za nią w pióropuszu. Naukowcy udowodnili, że najlepszym wyjaśnieniem dla obserwowanego pióropusza, jest istnienie pola magnetycznego planety. 


 

Pola magnetyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie atmosfer planet, więc możliwość ich wykrywania jest znaczącym krokiem w kierunku lepszego zrozumienia, jak wyglądają takie obce światy, oraz czy mogą skrywać pozaziemskie życie. Warto pamiętać, że nie wszystkie planety i księżyce w naszym Układzie Słonecznym mają własne pola magnetyczne.

 

Pole magnetyczne Ziemi działa jak osłona przed energetycznymi cząsteczkami pochodzącymi ze Słońca, znanymi jako wiatr słoneczny. Fizyka w magnetosferach Ziemi i HAT-P-11b jest taka sama, jednak bliskość egzoplanety do jej rodzimej gwiazdy powoduje, że górna warstwa jej atmosfery ogrzewa się i „odparowuje” w kosmos, co powoduje powstanie ogona magnetycznego, widocznego dzięki obserwacjom teleskopu Hubble'a.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj