Astronomowie twierdzą, że Ziemia znajduje się w kosmicznej pustce

Kategorie: 

Źródło: NASA

Materia we Wszechświecie nie rozkłada się jednorodnie. W pewnych miejscach jest jej znacznie więcej niż w innych, a niektóe badania wskazują wprost na to, że żyjemy w obszarze przestrzeni o bardzo małej gęstości. Po prostu w naszej części Wszechświata jest znacznie mniej galaktyk i gwiazd niż w pozostałych.

 

Fakt, że żyjemy w miejscu Wszechświata o bardzo małej gęstości wyjaśniałby poważny problem w astrofizyce. Kiedy mierzymy tempo rozszerzania się Wszechświata powinno ono być takie samo niezależnie od kierunku. Tak jednak nie jest, co oznacza, że przyciąganie grawitacyjne w jakiejś części Wszechświata jest wyraźnie silniejsze.

Galaktyka spiralna

Według najnowszych odkryć „sferyczna pustka”, w której znajduje się nasza galaktyka, jest 7 razy większa niż podobne znane nam obiekty. Na poparcie tej tezy nie ma jeszcze dostatecznych dowodów, ale w świetle obecnych informacji jest ona bardzo prawdopodobna.

 

Większość dowodów opiera się na różnicach w rozszerzaniu się Wszechświata w skali lokalnej i kosmicznej. Otaczająca nas pustka wpływałaby na efekt ekspansji jedynie lokalnie, co tłumaczyłoby rozbieżności w pomiarach i byłoby pośrednim dowodem istnienia owej pustki.

Laniakea - Źródło: Tully, R. B., Courtois, H., Hoffman, Y & Pomarède, D. Nature

Nie jest tajemnicą, że kosmos jest podobny do sera szwajcarskiego – dziury w serze mogą przypominać rozmieszczeniem duże skupiska materii. Nasza galaktyka znajduje się w Supergromadzie Laniakea, wielkiej strukturze składającej się ze 100 tysięcy galaktyk i jest przyciągana w kierunku bardzo gęstego regionu –  Wielkiego Atraktora.

 

Jednocześnie zdaje się, że znajdujemy się w przepływie galaktyk wypychanych z pustego obszaru. Niezależnie od tego, czy coś nas przyciąga, czy odpycha, wszystko wskazuje na to, że nasze najbliższe otoczenie (w skali kosmosu) stanowi ogromną pustkę.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro



Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Całe szczęście że Ziemia

Całe szczęście że Ziemia znajduje sie w kosmicznej pustce.Chyba ? Może dlatego w ogóle mogło na niej zaistnieć jakiekolwiek życie ? Ani wszystkiego za dużo ani za mało. Promieniowania zabójczego na tyle że ani ani.Ani za mało ani za dużo tylko tyle ile da się znieść.Ani za jasno ani za ciemno ani za ciepło ani za zimno,ani,ani,ani Wszystkiego w sam raz.Nawet nie za pusto w tym kosmosie bo jak okiem człowiek po nocnym niebie nie spojrzy to pełno gwiazd wokoło.Czyli jak to jest, że Ziemia nazwana przez istoty na niej żyjące jest Ziemią nazwana ? Kurcze ale przypadek pustego kosmosu :))) 

Portret użytkownika Asia

Ziemia jest płaską

Ziemia jest płaską płaszczyzną i jest osadzona. Nigdzie sie nie rusza, za to nad naszymi głowami poruszają sie gwiazdy. To świat stworzony przez Boga, a nie wymysł upadego kłamliwego cheruba, który zwodzi cały śwait. 

Portret użytkownika ttteis77

jeżeli ich percepcja nie myli

jeżeli ich percepcja nie myli. to jest tak jak opisują. Jeżeli  otoczenie jakim jest wszechświat zniekształca ich percepcje a tym samym ich wiedzę na temat ogólnie przyjętego wszechświata, mają poważny problem.

Skomentuj