Astronomowie sugerują, że Pluton jest gigantyczną kometą

Kategorie: 

Źródło: NASA/APL/SwRI

Choć Pluton został odkryty w 1930 roku, astronomowie wciąż nie wiedzą, czy ten odległy obiekt należy zakwalifikować do kategorii planet, czy też planet karłowatych. Teraz naukowcy doprowadzili do jeszcze większego zamieszania i wysunęli śmiałą teorię, zgodnie z którą Pluton jest ogromną kometą.

 

Pluton „był” przez wiele lat planetą, ale w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła zdegradować go do rangi planety karłowatej. Od tamtego czasu, Układ Słoneczny oficjalnie posiada 8 planet. Oczywiście wielu naukowców nie zgadza się z tym i prowadzi walkę, aby wspomniana organizacja przywróciła mu jego należytą chwałę.

 

Tymczasem astronomowie z amerykańskiej organizacji badawczo-rozwojowej Southwest Research Institute dołożyli swoją teorię, którą oparto o wyniki najnowszych badań. Postanowiono połączyć wyniki analizy składu chemicznego Plutona, którą dokonała sonda kosmiczna New Horizons w 2015 roku, z danymi uzyskanymi w ramach misji Rosetta, podczas której zbadano powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Źródło: NASA/JHUAPL/SwRI

Astronomowie opracowali kosmochemiczny model formowania się Plutona. Wykazano, że Sputnik Planitia, pokryty lodem region w kształcie serca, posiada podobny skład do lodu, który znajduje się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Szacowana ilość azotu w lodowcu jest spójna z oczekiwaną ilością, gdyby Pluton powstał z aglomeracji około miliarda komet, lub innych obiektów z Pasa Kuipera.

 

Na tej podstawie badacze z Southwest Research Institute twierdzą, że Pluton nie jest ani planetą, ani planetą karłowatą, ale gigantyczną kometą. Co na to Międzynarodowa Unia Astronomiczna? Pluton jest, jaki jest, a spór toczy się wyłącznie wokół nomenklatury, który sam w sobie nie ma większego sensu, lecz nazwanie obiektu o średnicy 1188 km kometą jest dość intrygujące.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika keri

Odległość Plutona od Słońca

Odległość Plutona od Słońca jest podawana jako 40 AU, czyli odległość Ziemi od Plutona wynosi 39 AU. To zdecydowanie za mało, aby coś o Plutonie astronomowie wiedzieli, bo miłośnicy astronomi mogliby to sprawdzić Biggrin

Gdyby Pluton znajdował się  chociaż kilkanaście lat świetlnych od Ziemi, to nałukofce ko(s)miczni wiedzieliby o nim wszystko i jeszcze więcej ROFL

Portret użytkownika euklides

Najnowsze odkrycia moga

Najnowsze odkrycia moga okazać się jeszcze bardziej sensacyjne. Otóż Jowisz to gigantyczna asteroida, a Pluton to karłowata czarna dziura. Prosimy o wsparcie finansowe naszych dalszych badań.

Portret użytkownika mirjam

Gdyby nawet był kometą to

Gdyby nawet był kometą to napewno nie aktywną gdyż ma już swoją orbitę , i dryfuje jak wszystkie planety naszego ukladu , a tak na marginesie w wielkim haosie jaki byl zanim powstwl nasz uklad słoneczny to wszystkie planety zanim ustawily sie do takich tpozycji orbitalnych na jakich sa dzisiaj to miały zaburzoną trajektorie jak wszystkie w całym Universum.

Portret użytkownika Medium

Orbita Plutona jest silnie

Orbita Plutona jest silnie ekscentryczna, ale jednak nie na tyle jak w kometach.

Mam wrażenie, że są jakieś ideowe powody, dla których próbuje się zdeklasyfikować to ciało niebieskie po raz wtóry.

Hmm, może idzie o ten rysunek serca na powiechni planety (bo dla mnie to jednak wciąż planeta). Wiadomo, że ten rysunek ma perwersyjny rodowód mało powiązany ze sferą serca.

Portret użytkownika Kimbur

Zgadzam się z Tobą, Babciu

Zgadzam się z Tobą, Babciu Medium, gdyż naukowcy dokonują cyrków z planetą Pluton, jakby od tego czy to planeta główna, czy karłowata, zależało istnienie ludzkości. 
Według mnie chodzi i o to, że Planeta X (czyli Nibiru) traktowana jako Planeta Dziesiąta, wadzi naukowcom głównego (by nie rzec: gównego) nurtu. Może jako planeta IX będzie im bardziej pasować? 

Portret użytkownika kolo21

Jest piątek i cały kraj

Jest piątek i cały kraj chleję na umów a wiec i brak komentarzy. Dzisiaj mam 3 rocznice usunięcia konta na Pejsie. Z ciekawości weszłem i normalnie mnie sku....y zalogowały! Nie ma możliwości dezaktywacji konta. Raz założysz i masz je do końca życia, jak kartotekę kryminalną.

kolo21

Portret użytkownika typowy zjadacz chleba

Gościu, trzy lata temu, w

Gościu, trzy lata temu, w ustawieniach swojego profilu mogłeś jedynie dezaktywować konto, a nie usunąć, nie dziw się że mogłeś się zalogować spowrotem, po dezaktywacji konto cały czas isnieje, jest jedynie zablokowane(nie można wejść na profil danej osoby) żeby usunąć konto, trzeba było kombinować, wklejać linki itp. Po ostatniej aferze z wyciekiem danych widać że rura trochę im zmiękła, bo opcja trwałego usunięcia konta jest już dostępna w ustawieniach prywatności, z dopiskiem że tej operacji nie można cofnąć, więc zajrzyj tam, ja też poważnie się nad tym zastanawiam. Pzdr

Portret użytkownika Medium

Napisz do nich, że żądasz

Napisz do nich, że żądasz skutecznego usunięcia konta i wszystkich Twoich zgromadzonych danych.

Ja wczoraj skasowałam Linkedin, a jakiś tydzień temu NK.

Ponadto skasowałam jedno z kont pocztowych na Yandeksie, bo chyba ktoś sprzedał moje dane i na konto zaczął sypać się spam.

Portret użytkownika Mojeimię44

A mówili, że za socjalizmu to

A mówili, że za socjalizmu to było szpiegowanie ludzi. Jak więc nazwać to co jest dzisiaj? Ulotki, reklamy wszyscy to samo mamy. Czipy w mózgownicy, kamery na dzielnicy, na ulicy niewolnicy. Zniewoleni kartami, rachunkami i bankami a co niektórzy walutą zwaną frankami. cóż czasy wolności mamy za nami teraz jesteśmy zwykłymi numerami. Każdy z nas ma wbite- znamię bestii. Każdego można znaleźć i dowiedzieć się o nim wszystkiego. Nawet najgłębsze tajemnice. Wystarczy tylko chcieć. 

Skomentuj