Astronomowie stworzyli pierwszy obraz pól magnetycznych na krawędzi supermasywnej czarnej dziury M87

Kategorie: 

Źródło: EHT Collaboration

Naukowcy pracujący nad projektem Event Horizon Telescope zaprezentowali nowy obraz, przedstawiający pola magnetyczne, które otaczają supermasywną czarną dziurę M87. Jej strukturę magnetyczną odwzorowano na podstawie pomiaru polaryzacji światła, emitowanego przez materię w gorącym obszarze wokół czarnej dziury.

 

Supermasywna czarna dziura M87 znajduje się w centrum Drogi Mlecznej w odległości około 55 milionów lat świetlnych od Ziemi. W 2019 roku zespół z projektu Event Horizon Telescope przedstawił pierwszy w historii obraz cienia czarnej dziury M87. Jest to ciemny obszar, który zdaniem naukowców powinien mieć średnicę około trzy razy większą od horyzontu zdarzeń. Na podstawie obrazu ustalono, że supermasywna czarna dziura M87 posiada masę około 6,5 miliarda mas Słońca.

 

Teraz naukowcy z EHT przeanalizowali polaryzację światła z jasnego obszaru otaczającego cień czarnej dziury, z którego wyrzucane są potężne strumienie materii, tzw. dżety. Sposób powstawania tych dżetów jest nadal przedmiotem debaty wśród astrofizyków, lecz dokładne zrozumienie pól magnetycznych w pobliżu supermasywnych czarnych dziur może dostarczyć nam wielu ważnych wskazówek.

Wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury M87 - źródło: ESO/M. Kornmesser

Obszar otaczający cień czarnej dziury jest bardzo gorący i zachodzą w nim gwałtowne zjawiska, dlatego też w wyniku przyspieszenia materii powstają duże ilości światła. Jeśli obecne są silne pola magnetyczne, emitowane światło będzie spolaryzowane. Korzystając z modeli przeznaczonych do analizy obserwowanej polaryzacji, naukowcy z EHT doszli do wniosku, że tylko obecność silnie namagnesowanego gazu może wyjaśnić ich obserwacje.

 

Według Moniki Mościbrodzkiej z Uniwersytetu im. Radbouda w Nijmegen dokonane pomiary są kluczowym dowodem pozwalającym zrozumieć zachowanie pól magnetycznych wokół czarnych dziur, a także, w jaki sposób aktywność w tym obszarze może napędzać potężne strumienie materii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Kuruła co za stek bzdur,

Kuruła co za stek bzdur, centrum drogi miecznej jest według waszej pseudonauki oddalone od Ziemi o 28 tyś lat świetlnych a zamieszkuje w nim podobno Strzelec A, naprawdę nie mogę pojąć co was pcha do tych nieistniejących czarnych dziur oddalonych podobno o pierdyliardy lat świetlnych, rozumiem że pseudonaukowcy mają ubaw bo nikt nie jest w stanie zweryfikować ich wypicin. co za interes mają w tym zwykli ludzie? Jedynie ateistyczne ścierwo ma w tym prawdziwy interes, upewniając swoje bezduszne ego że za ich gówniane życiowe decyzje nie poniosą żadnych konsekwencji.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika moon fake

Znowu te czarne bzdury.

Znowu te czarne bzdury. Średnio inteligentny człowiek zorientuje się że materia nie może mieć masy SKORO JEST WEWNĄTRZ 99,9% pustki. Reszta -1% to błąd obliczeń. Masę nadają materii żyroskopy wewnętrznych pól magnetycznych które to pola są jedynie wirowym ruchem różnej wielkości cząstek w zależności od pola którego dotyczą. Tak samo grawitację generuje ruch wirowy a czarne bzdury są po prostu centrami wirów tych obiektów tak jak cyklony ,huragany i trąby powietrzne mają w centrach  punkt ciszy. Tak się dzieje od poziomu subatomowego przez atomowy aż po galaktyki i Bóg wie co tam jeszcze jest dalej. Lecz na "dnie" u podstaw wszystkiego jest Świadomość Wszechświata którą możemy nazwać Boską Jaźnią. Ale barany nauki będą was ogłupiać niestworzonymi historiami rodem z fantastyki naukowej że punkt wziął i wybuchł... zamiast zająć się wreszcie na POWAŻNIE unifikacją wiedzy w celu stworzenia teorii wszystkiego. To co tu podałem jest bardzo blisko tej teorii. Podział Boskiej Świadomości (BRAHMA) na awatary stworzone do samopoznania, był jednocześnie momentem powstania materii i energii z... przestrzeni która jest pozostałością po monolicie tej właśnie świadomosci. To ten moment wygenerował wszelki ruch jako dążność do powtórnego scalenia. Zaobserwuj też to u siebie, to jest to samo prawo każące ci działać a raczej tęsknić do kogoś/czegoś. Tak to jest zamaskowane że zajęło mi 20 lat aby to odszyfrować. Czerwone światło nie jest dowodem na rozszerzanie się Wszechswiata jak radzą infantylne naukowce a na rozproszenie/ wytłumienie światła w CZĄSTECZKOWEJ PRZESTRZENI. Tak samo promieniowanie reliktowe nie jest dowodem wielkiego wygłupu a promieniowanie po wyładowaniu elektrycznym wielkiego podziału... Boskiej świadomości. Czy się komu podoba czy nie, świadomość jest obecna wszędzie , jej zagęszczenie jest zależne tylko od siły swiadomosci poszczególnych istot tak jak siła zagęszczenia światła jest zależna od siły skupienia danej soczewki. Można powiedzieć że Słońce jest świadome.. jest jakby lokalnym przedstawicielem Boga. Ktoś ma jeszcze obiekcje przeciwko mądrości dawnych kultów solarnych? A z baranami naukowymi proszę mnie nie kontaktować. Howgh!

Portret użytkownika moon fake

Ty tez jestes studentem

Ty tez jestes studentem uczonej niewiedzy i nic nie zrozumiales? Pisalem wyraźnie o tym że wszystkim zawiaduje inteligentny umysł. Gdyby nie bylo czegos takiego to ty rownież nie wiedzialbys nawet że istniejesz. A poniewaz swiadomosc o ktorej zakneblowana kasą, uniwersytecka fizyka milczy- istnieje, masz szczęscie i możesz tu wypisywac nikomu nie potrzebne komentarze niczym nie rozniące sie od ptasich odchodów na masce samochodu.

Portret użytkownika Quark

Ależ wciąż usilnie się

Ależ wciąż usilnie się pracuje nad "teorią wszystkiego" i ogólną unifikacją z tym , że aby móc ją ogłosić wpierw trzeba wszystko zrozumieć bo inaczej się nie da . Co do "genezy" masy cząstek to też nie jest tak .. gdyż zgodnie z teorią strun , cechy cząstek materialnych (ładunek , masa , rozmiar , natężenia sił itp.) nadawane są im poprzez drgania energii (tych hipotetycznych strun) w każdym z 10 mikroskopijnych (kulistych czyli zwiniętych) wymiarów jednocześnie.

Portret użytkownika moon fake

Nie pracuje sie. Udaje się.

Nie pracuje sie. Udaje się. Teoria strun? Zapomnij. A struny to... z gitary?? Nie rozumiesz że dopóki nie pojawi się ( przynajmniej teoria) traktujaca o swiadomosci a nie o bezświadomych strunach a więc teoria o wyjaśnionym Bogu- jego fizykalnym objasnieniu, to fizyka jest i pozostanie w czarnej dupie? WOGOLE NIE ZROZUMIALES TEGO CO NAPISALEM!!

Portret użytkownika Quark

Masz rację , wziąłem twój

Masz rację , wziąłem twój tekst za przejaw inteligentnego rozumowania ... a tu zonk ... myliłem się ! Pitolosz coś o Bogu a umiesz wyjaśnić skąd on niby miałby się wziąć , żeby mógł "stworzyć wszechświat" ? Teorii strun nie będę Ci tłumaczył , szkoda czasu .. do jej zrozumienia trzeba czegoś więcej niż własnego przekonania o swojej racji nie do udowodnienia . Dorośniesz (poszerzysz swoją świadomość) to może zrozumiesz .

Portret użytkownika moon fake

To ja dojrzałem... ty tylko

To ja dojrzałem... ty tylko dorosleś aby powtarzać bzdury wymyślone przez pseudouczonych w ktore wierzysz i masz jeszcze mniej na ich potwierdzenie niż ja bo to sie nawet o gram logiki nie opiera.  Nic tak złożonego, z niczego , bez inteligentnego planu / bez świadomego zamysłu, by nie powstało a próżne matematyczne zabawy wymiarami, big bangi, czarne i białe dziury z kapelusza, to sobie darujmy. Mozesz do woli wierzyc we wszechswiat bez grama duchowości . Tym gorzej dla ciebie, bo sam na własne oczy zobaczysz jak ta cywilizacja bez wiary w żadną świętość, upadnie. Właśnie przez te wydumane bezhumanistyczne teorie, ale zapytam: To dlaczego wciaż do cholery istniejesz i wiesz o tym ?? Znikaj istoto , skoroś tylko bezduszna i mechanicystyczna. A propos... skąd wziąłeś w takim razie materię do wielkiego wybuchu lub ewentualnie skąd wziąłeś te struny aby za ich pomocą zbudować obecną resztę? Teoria strun to tylko teoria. Zdechnie z czasem jak kazda inna, która nie ma mądrych podstaw.   5-ta minuta filmu a z reszta zobacz cały i to jest Pani profesor, inzynier a Ty? Smile Myśl samodzielnie bo do niczego nie dojdziesz powtarzając cudze dyrdymały wymyslone za kasę Rotszyldów, dla ogłupienia i pozbawienia swiętości mas  ludzkich, które niewątpliwie reprezentujesz za pomocą swojego ODTWÓRCZEGO sposobu myślenia. Naucz się tworzyć - mysleć aktywnie.Na takich jak Ty czeka zapomnienie, jeśli bedziesz działał w sprawie zła a więc ogłupiania ludzi. https://www.youtube.com/watch?v=ZdVpi4_Zi1A

Portret użytkownika baca

"naukowcy stworzyli pierwszy

"naukowcy stworzyli pierwszy obraz pól magnetycznych"... a poniżej... wizja artystyczna zrobiona przez jakiegos malarza jelonków na rykowisku...
musiał mieć wypasiony komplet flamastrów...
John ty tak serio?
bo jakbyś chciał zwizualizować artystycznie coś supermasywnego to są w necie fotki tej nowej piramidy w egipcie zbudowanej w jedną noc z kontenerów oraz dyżurnego egipskiego koparkowego który ambitnie chce w pojedynkę uratować aż 10 procent handlu światowego...
ten samotny anonimowy bohater wziął na swoje liche barki więcej problemów niż tramp, morawiecki razem z karłem... to są masywne problemy John a nie jakieś tam namalowane pędzelkiem obrazki

 

Skomentuj