Astronomowie sfotografowali mgławicę w gwiazdozbiorze Węża

Kategorie: 

Źródło: ESA

Astronomowie sfotografowali mgławicę Sh2-54 i wiele gwiazd poza nią. Osiągnięcie zostało ogłoszone przez Europejskie Obserwatorium Południowe.

 

Badania przeprowadzono za pomocą VISTA, największego na świecie teleskopu do przeglądów, działającego w obszarze bliskiej podczerwieni widma o średnicy lustra 4,1 m. Oryginalny obraz ma rozdzielczość 67 megapikseli.

 

Mgławice to ogromne obłoki gazu i pyłu, z których rodzą się gwiazdy. Mgławica Sh2-54 znajduje się w gwiazdozbiorze Węża w odległości 6 tysięcy lat świetlnych. Podczas gdy światło widzialne jest łatwo absorbowane przez obłoki pyłu w mgławicach, promieniowanie podczerwone może przechodzić prawie bez przeszkód przez grube warstwy pyłu. 

 

W ten sposób wiele gwiazd ukrytych za zasłoną również wpadło w obraz. W świetle widzialnym mgławica byłaby znacznie jaśniejsza, a gwiazdy znacznie mniej widoczne. Jest to ważne dla naukowców, ponieważ pozwala nam badać wnętrze mgławic, a tym samym dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają gwiazdy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj