Astronomowie ostrzegają. Asteroida Apophis może zderzyć się z Ziemią!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Asteroida Apophis, została odkryta jeszcze w 2004 roku. Wkrótce potem, naukowcy obliczyli trajektorię jej orbity i odkryli, że ten olbrzymi kosmiczny obiekt o promieniu około 185 metrów, przeleci w pobliżu Ziemi w 2013, 2029, 2036 i 2068 roku. Kluczowe były jednak obawy co do możliwej kolizji tego ciała niebieskiego z Ziemią.


Dalsze badania wykazały, że ryzyko zderzenia Apophisa z Ziemią było znikomo małe. Nowe badanie amerykańskiego astronoma Davida Tholena i jego współpracowników, wykazało że te groźną asteroidę należy traktować z większą ostrożnością. Tholen i jego koledzy zauważyli, że wcześniejsze obliczenia nie brały pod uwagę tak zwanego efektu Yarkovsky'ego. 

 

Wspomniane zjawisko, prowadzi do pojawienia się impulsu reaktywnego z powodu nagrzewania oraz chłodzenia jednej strony astroidy i nadaje ciału niebieskiemu dodatkowe przyspieszenie. Efekt ten powoduje, że Apophis odchyla się od obliczonej trajektorii o około 170 metrów na rok. Na nasze nieszczęście, asteroida stopniowo zbliża się do Ziemi. 


Może to oznaczać, że prawdopodobieństwo jej zderzenia z Ziemią jest wyższe niż wcześniej zakładano. Tholen uważa, że ​​w 2029 i 2036 roku, ryzyko zderzenia asteroidy z planetą pozostaje czysto teoretyczne. Przelot Apophisa w 2068 roku, może się jednak przerodzić w katastrofę o niewyobrażalnej skali. Badanie Apophisa, gdy zbliży się on 2029 roku, powinno dać naukowcom więcej danych aby upewnić się, czy ta olbrzymia asteroida, zagrozi ludzkości 39 lat później. Według obliczeń w 2029 roku znajdzie sięon na tyle blisko Ziemi, że będzie można go zobaczyć gołym okiem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika antyryt

Ojej, jak to miłe ze strony

Ojej, jak to miłe ze strony asteroidy, że poczekała aż ludzie odkryją teleskopy no i jeszcze efekt Yarkovsky'ego. Podziękowania należą się także milionom odkrytych i jeszcze nieodkrytych asteroid, które łaskawie poczekały z zagładą te kilka miliardów lat, aż ludzie błyskotliwie je odkryją. No bo dinozaury to wykitowały tak dawno temu, więc jak by się inaczej dało wzbudzić strach za ich pomocą, jak nie "najnowszymi obserwacjami"?
K#wa: nauka ma służyć ułatwieniu życia, a nie straszeniu. Jeżeli "nauka" zaczyna bardziej straszyć niż wyjaśniać, to dowód, że to już nie jest nauka, a cholerna religia (jak nie zrobicie tego co mówię, że musicie zrobić, to piekło, załgłada, wieczny ogień idt - brzmi znajomo??)
Sama natura dbała przez miliardy lat o życie na Ziemi w kontekstach jakich nawet nikt nie przeczuwa, że w ogóle takie istnieją. Zanim zaczniecie się bać, sami siebie zabijać ze strachu czy Ją hmm wyręczać, to do kurwy nędzy chociaż się nauczcie promila podstaw jej działania, bo ten wszechobecny lęk i straszenie zaczynają być irytujące.
 

Portret użytkownika Max 1983

Jak fajnie że podali aż 3

Jak fajnie że podali aż 3 daty!!No bo teraz różne świry ciągle głoszące że za chwilę koniec świata mogą następne 9 lat oczekiwać ,ale jak w 2029 nastąpi rozczarowanie to już blisko 2036 a jakby co zostaje jeszcze 2068!!!Ile filmów można zrobić ,ile książek napisać, ile bezwartościowych artykułów może powstać::)

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Alien1974

.............................

......................................... Człowiek z Torzymia o nazwisku Piotr Pocieszyciel, wynalazca m.in sposobu na ograniczenie epidemii covid19 i odkrywca legendarnej Nibiru twierdzi, że największe prawdooieństwo impaktu Apoohisa z Ziemią bądzie miało miejsce w 2036 roku.   

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika 3plabc

Prędzej, czy później coś

Prędzej, czy później coś dużego w ziemię uderzy... może i Apophis... może być i 2029, albo 2036... jak by taki kamyczek wpadł do oceanu to by niezłe tsunami wywołał. Nie wiadomo co gorsze? Tsunami i przepłukanie wybrzeży kontynentów na zapewne kilkadziesiąt- kilkaset kilometrów, czy uderzenie w ląd, wielki krater i fala uderzeniowa zmiatająca wszystko w promieniach setek kilometrów... hehehe.

Skomentuj