Astronomowie odkryli, że Uran posiada "ciepłe" pierścienie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jowisz i Saturn nie są jedynymi planetami w Układzie Słonecznym, zawierającymi systemy pierścieni. Uran również posiada pierścienie, a naukowcy zdołali właśnie po raz pierwszy zmierzyć ich temperaturę.

 

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który skorzystał z teleskopów ALMA (Atacama Large Millimeter Array) i VLT (Bardzo Duży Teleskop), znajdujących się w Chile. Naukowcy wykonali zdjęcia termiczne, które ujawniły coś zaskakującego.

 

Okazuje się, że Uran posiada „ciepłe” pierścienie o temperaturze 77 kelwinów, czyli -196,15 stopni Celsjusza. Dla porównania, powierzchnia Urana sięga nawet 47 kelwinów (około -226 stopni Celsjusza), a zatem jest chłodniejsza od samych pierścieni.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

Przeprowadzone obserwacje wykazały również, że system pierścieni Urana jest na swój sposób wyjątkowy. Najjaśniejszy i najgęstszy z nich, tzw. pierścień epsilon, składa się jedynie z materii o wielkości piłek golfowych i większych, ale brakuje w nim mikroskopijnych cząstek. Pył jest obecny jedynie pomiędzy pierścieniami. Dla porównania, pierścienie Saturna posiadają materię o mikroskopijnych i większych rozmiarach, natomiast pierścienie Jowisza i Neptuna składają się głównie z drobnego pyłu.

Naukowcy ustalili, że pierścienie Urana są bardzo ciemne, a średnica pierścienia epsilon wynosi od 20 do 100 kilometrów. To bardzo niewiele, w porównaniu do pierścieni Saturna, które rozciągają się na dziesiątki tysięcy kilometrów. Badacze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego pierścienie Urana posiadają inną strukturę, a przede wszystkim, dlaczego są cieplejsze od powierzchni planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Badacze nie potrafią wyjaśnić

Badacze nie potrafią wyjaśnić, dlaczego pierścienie Urana posiadają inną strukturę, a przede wszystkim, dlaczego są cieplejsze od powierzchni planety.

A czy nie dlatego, że są według ustaleń "bardzo ciemne" i mają w związku z tym niskie tzw. albedo?

Portret użytkownika MiamiVibe

Że *urwa co ?? Naukowcy

Że *urwa co ?? Naukowcy ustalili, że Uran ma ciepłe pierścienienie, ale one są zimne, bo mają -196C, bo pyknęli z termowizji, a zachowują się jakby podlecieli statkiem kosmicznym i se dotknęli. Co to za cyrk ? I dlaczego sponsorowany przez podatników ? ... Smile

Portret użytkownika Kwazar

No urva chłopie a co ci

No urva chłopie a co ci chodzi ?Taka dzisiaj nauka powszechna wszędzie.Co nałukowiec to jego teoria za NASZE podatnika,bo jeść musi a auta dobrego i domku też mu się chce.Dlatego:Czarne dziury parują.Pierścienie są ciepłe a kolejne ziemie to są może idealne do zamieszkania tylko że,z 10000000 lat drogi świetlenej nie do osiągnięcia.Czyli jakby wszystko na dobrej drodze idzie do centrum ciemnej materii ...bez wyjścia, prosto pod ścianę.

Portret użytkownika Px

No i dzięki temu odkryciu

No i dzięki temu odkryciu zapanuje pokój na ziemi.A życie stanie się łatwiejsze.Jest ono tak samo ważane jak odkrycie możliwego życia na planetach bliskich np.12 lat świetlnych.Brawo.Z takim samym prawdopodobieństwem Janusz na kanapie z piwem określa.Nie obrażając Januszy oczywiście,

Skomentuj