Astronomowie odkryli, że gwiazda Betelgeza miała inny kolor 2000 lat temu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Czerwony nadolbrzym Betelgeza miał zupełnie inną charakterystykę widmową 2000 lat temu. Artykuł na ten temat został opublikowany w Miesięcznym Zawiadomieniu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

 

Betelgeza to ogromna jasna gwiazda w konstelacji Oriona, wyraźnie widoczna gołym okiem. Jej masa przekracza słoneczną 10-20 razy, a jasność - 100 tysięcy razy, a odległość od Ziemi wynosi około 500 lat świetlnych. Obecnie jest obserwowana jako czerwony nadolbrzym i znajduje się na późnym etapie ewolucji masywnych gwiazd.

 

Astronomowie na Uniwersytecie w Jena Friedrich Schiller (Niemcy) i ich koledzy przeanalizowali starożytne zapisy astronomiczne (i astrologiczne), aby dowiedzieć się, jak długo Betelgeuse była w tym stanie. Okazało się, że dwa tysiące lat temu jego kolor był zupełnie inny. Tak więc w 100 r. p.n.e. astronom z dynastii Han Sima Qian nazwał ją żółtą, Syriusz – niebieską, a Antares – czerwoną. Oznacza to, że ludzie mogli wychwycić odcienie koloru gwiazd, a „żółty” nie był wcale metaforą czy niedbale dobranym słowem.

 

Sto lat później, na początku I wieku naszej ery, rzymski astronom Gaius Julius Hyginus pisał o pewnej gwieździe (lub planecie): „[Kolor tej gwiazdy] jest podobny do koloru gwiazdy w prawym ramieniu Oriona. Niektórzy mówią, że ta gwiazda to Saturn." Wiadomo, że Saturn ma jasnożółty odcień i nie zmienił go od tysiącleci.

Jednak w XVIII wieku to się zmieniło, a duński astronom Tycho Brahe odnotował, że Betelgeza była bardziej czerwona niż Aldebaran. Po zapoznaniu się z przybliżoną datą zmiany charakterystyk spektralnych astronomowie byli w stanie wyjaśnić wiek i masę Betelgezy. Według nich jest 14 razy masywniejsza od Słońca, a jej wiek to 14 milionów lat. Gwiazda znajduje się na późnym etapie ewolucji i za około 1,5 miliona lat przejdzie w stan supernowej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jakie to jest piękne i

Jakie to jest piękne i wzruszające. Inny kolor ona miała ? Ok Ale nie gender tęczę ? Bo, to mi się nie podoba i nie jest piękne ! Ale tak jest ok i jake to jest piękne i wzruszające. Tyle merytorycznie odemnie na temat gwiazd kolorowych. 

Portret użytkownika 1wojtas

Nic nowego. Nasze słoneczko

Nic nowego. Nasze słoneczko 30 parę lat temu w południe było żółciótkie, teraz przez większą część dnia jest białe. Taka zmiana widma oznacza gorętszą temperaturę słońca, ale o dziwo żaden model globalnego ocieplenia nie wlicza oddziaływania solarnego na klimat ziemski (sic!).

Portret użytkownika Kwazar

autor: pan nikt zapodał że: 

autor: pan nikt zapodał że: "Naukowcy odtworzyli najbardziej śmiercionośnego wirusa grypy na świecie". A ja nato, PRZYDA SIĘ a co NIE ?! A podskoczysz, pierdniesz, że coś ci się nie podoba W NEW ORDER A tu śmiercionośny wirus niepoznany cię dopadnie w pandemi Lol CZyli przyda się ? PRZYDA SIĘ ! 

Skomentuj