Astronomowie odkryli, że Droga Mleczna zderzyła się z inną galaktyką

Kategorie: 

Źródło: ESA

Jak wynika z najnowszych badań, galaktyka karłowata Antlia 2, którą odkryto pod koniec 2018 roku, może być odpowiedzialna za „zmarszczki” w zewnętrznym dysku gazowym Drogi Mlecznej. Jej obecne położenie sugeruje, że setki milionów lat temu, Antlia 2 zderzyła się z naszą galaktyką.

 

Antlia 2 to galaktyka satelitarna Drogi Mlecznej. Naukowcy nazywają ją również „galaktycznym duchem”. Wszystko przez to, że jest niezwykle ciemna i właśnie z tego powodu, astronomowie dowiedzieli się o jej istnieniu dopiero w listopadzie 2018 roku, choć ta znajduje się blisko Drogi Mlecznej i posiada rozmiary zbliżone do Wielkiego Obłoku Magellana.

 

Drugi zestaw danych z satelity Gaia bardziej szczegółowo pokazał „zmarszczki” w gazie wodorowym w zewnętrznym dysku Drogi Mlecznej, choć astronomowie wiedzieli o tym zjawisku od dłuższego czasu. Już w 2009 roku, Sukanya Chakrabarti z Instytutu Technicznego w Rochester i jej zespół przewidywała istnienie galaktyki karłowatej, zdominowanej przez ciemną materię, dokładnie w tym samym miejscu, w którym niedawno odkryto galaktykę Antlia 2.

Wielki Obłok Magellana, Droga Mleczna i Antlia 2 – źródło: V. Belokurov/Uniwersytet w Cambridge

Korzystając z nowych danych z satelity Gaia, zespół przeprowadził symulacje komputerowe, aby poznać trajektorię Antlia 2. Wyniki potwierdziły, że ta galaktyka satelitarna wywołała „zmarszczki” w dysku Drogi Mlecznej setki milionów lat temu.

 

Poprzednie symulacje wykazały również, że większość materii w galaktyce karłowatej Antlia 2 została pochłonięta przez Drogę Mleczną. Gdy zespół pozyska kolejne dane z satelity Gaia, będzie mógł przeprowadzić kolejne badania, aby dodatkowo potwierdzić swoje przypuszczenia. Ponadto, astronomowie będą mogli prześledzić historię galaktyki Antlia 2 i przyjrzeć się ciemnej materii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj