Astronomowie odkryli tajemniczy obiekt w centrum Galaktyki. Nie mają pojęcia co to jest!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astrofizycy, korzystający z teleskopu kosmicznego Spitzer, zdołali zarejestrować w centrum Drogi Mlecznej ogromny obiekt, którego nie dało się zaklasyfikować ani jako ogromna planeta, ani gwiazda, ani brązowy karzeł. Nowo odkryta struktura została nazwana OGLE-2016-BLG-1190Lb lub po prostu OGLE. 

 

To dziwne odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu efektu soczewkowania grawitacyjnego. Obiekt OGLE jest 13 razy bardziej masywny od Jowisza i okrąża gwiazdę oddaloną o 22 tysięcy lat świetlnych od Słońca. Znajduje się w gęsto wypełnionym gwiazdami obszarze blisko galaktycznego centrum.

 

OGLE nie jest na tyle masywny, aby można było go nazwać nieudaną gwiazdą. Jednak względu tak ogromną masę trudno mówić o nim jak o planecie. Właściwie nie wiemy jeszcze czym jest OGLE. Jego okolice są pełne brązowych karłów - gwiazd, które miały masę niewystarczającą, aby rozpocząć reakcję syntezy jądrowej.

Jeśli środowisko naukowe uzna, że jest to planeta to będzie ona rekordowo duża. A jeśli uznamy obiekt za brązowego karła to i tak będzie bardzo zaskakujące, bo brązowe karły zazwyczaj nie krążą wokół innych gwiazd tak jak w przypadku OGLE. Na pewno to nietypowe ciało niebieskie oferuje nam więcej pytań niż odpowiedzi. Badania na temat OGLE zostały opublikowane w Astronomical Journal oraz na repozytorium arxiv.org.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wszechCzech

ten nieznany obiekt oddalony

ten nieznany obiekt oddalony o srylion lat świetlnych od ziemi jest jak bankomat dla nałukofcuf wytargają na jego badanie grubą kase dlatego jest tak daleko i jest taki nietypowy badania będą kosztować a za to wszystko pan zapłaci pani zapłaci o i ci państwo też zapłacą

Portret użytkownika keri

Juz podpowiadam astronomom co

Juz podpowiadam astronomom co to za obiekt: to obiekt do wyciągania grantów i znajduje się bezpiecznie daleko czyli nikt niczego nie sprawdzi, cokolwiek durnego wymyślą Smile

Pytanie ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym jest za trudne dla astronomów, bo to za blisko, aby wciskać kit. Jeszcze by ktoś zauważył kłamstwa jak w przypadku lotów na księżyc.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika spacepol

Admini i inni! Czy wy w ogóle

Admini i inni! Czy wy w ogóle znacie język polski??!! Jego składnię! Ortografię! Czy jesteście jedynie matołami jak małpy kopiującymi czyjeś prace, wklejającymi w tłumacza, następnie tu i ... gotowe! Praca gamonia wykonana.

Masakra jak durnieje nasze społeczeństwo.

Strony

Skomentuj