Astronomowie odkryli „rzekę" z gwiazd w Drodze Mlecznej

Kategorie: 

Źródło: Skysurvey.org

Zespół astronomów z Uniwersytetu Wiedeńskiego zlokalizował „rzekę gwiazd”, pokrywającą większość południowego nieba. Strumień ten zawiera ponad 4 tysiące gwiazd, które mają około miliard lat i razem przemierzają Drogę Mleczną, stosunkowo niedaleko od Słońca.

 

Badacze namierzyli nieznaną dotychczas grupę gwiazd dzięki pomiarom, dokonanym przez satelitę Gaia. Astronomowie ustalili ruch gwiazd w przestrzeni i wtedy odkryli niezbadany wcześniej strumień, który porusza się w tym samym kierunku i z taką samą prędkością.

 

Wspomniana „rzeka gwiazd” posiada 1300 lat świetlnych długości i 160 lat świetlnych szerokości. Co więcej, grupa gwiazd przemierza galaktykę w odległości około 330 lat świetlnych od Słońca – w skali kosmicznej to bardzo blisko.

Źródło: Gaia DR2

Dalsze obserwacje „rzeki gwiazd” mogą zapewnić nam cenne informacje. Dowiemy się między innymi, w jaki sposób gwiazdy tworzą tego typu strumienie. Astronomowie będą mogli przeszukać nowo odkrytą grupę w poszukiwaniu egzoplanet. Co najważniejsze, układ gwiazd może pomóc w obliczaniu masy Drogi Mlecznej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj