Astronomowie odkryli planetoidy, które powstały zaledwie 300 lat temu

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk, odkryli parę planetoid, które krążą wokół Słońca i powstały zaledwie 300 lat temu. Są to najmłodsze znane obiekty tego typu, w pobliżu Ziemi. Artykuł na ten temat, został opublikowany w miesięczniku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

Dwie asteroidy, 2019 PR2 i 2019 QR6, zostały odkryte w za pomocą teleskopów – Pan-STARRS1 na Hawajach i Catalina Sky Survey w Arizonie. Kolejne obserwacje wykazały, że wielkość większej asteroidy sięga 1 km średnicy, a druga około 500 metrów. Oba obiekty okazały się bardzo podobne pod względem właściwości powierzchniowych. Wysnuto teorię, że obydwie asteroidy stanowiły niegdyś część tego samego ciała macierzystego.

Po modelowaniu orbit obydwu ciał, astronomowie doszli do wniosku, że ich oddzielenie od obiektu macierzystego nastąpiło zaledwie 300 lat temu. Oznacza to, że są one starsze niż rozbiór polski, ale młodsze niż potop szwedzki. Te niezwykłe ciała niebieskie, są najmłodszą parą planetoid znaną w Układzie Słonecznym. Według jednej z wersji, powstały one z zapadniętej komety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Janek Darlicz

"Dla płaskoziemców - super

"Dla płaskoziemców - super CGI" jakbyś pokazał to chopu mańszczyźnianemu z 14 wieku ten nie wiedział by że to CGI, ale obecnie ludzie są bardzo wykształceni, takiego byle ściemą nie oszukasz, a zwłaszcza osoby oglądające edukacyjne programy w tv. Otóż okazuje się że płaskoziemcy mają więcej oleju w bani jak wy bo wy bazujecie na tym co wam wpojono, napasiono was naukowym bełkotem, a płaskoziemcy sami badają,szukają odpowiedzi, robią eksperymenty, a wy co teorie i łyku łyku jedynie. Indoktrynacja od kołyski to podstawa sukcesu.

Portret użytkownika Dr.Miczu Kaczu

Płaskoziemcy powiedzieli że

Płaskoziemcy powiedzieli że to nie jest żadne CGI tylko film który pokazuje glob. "idealne do nauki czy pokazaniu dziecku" koniecznie trzeba to dzieciakowi pokazać bo jak inaczej, wiadomo że indoktrynację trzeba zacząć jak najwcześniej gdyż wtedy efekt dydaktyczny jest silniejszy.

Skomentuj