Astronomowie odkryli największą i najmasywniejszą proto-supergromadę galaktyk we wczesnym Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: ESO/L. Calçada & Olga Cucciati et al.

Międzynarodowy zespół astronomów, posługując się instrumentem VIMOS, który jest zainstalowany na Bardzo Duży Teleskopie (VLT), odkrył prawdziwego kosmicznego giganta. Dzięki przeprowadzonym pomiarom i dokładnej analizie danych archiwalnych namierzono proto-supergromadę galaktyk, której nadano nazwę Hyperion. Jest to zdecydowanie największa i najmasywniejsza struktura, jaką udało się odkryć we wczesnym Wszechświecie.

 

Zespół prowadzony przez Olgę Cucciati z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki (INAF) w Bolonii zidentyfikował ogromną proto-supergromadę galaktyk, formującą się we wczesnym Wszechświecie, około 2,3 miliarda lat po Wielkim Wybuchu. Astronomowie ustalili, że Hyperion posiada masę ponad biliarda mas Słońca. Choć poznaliśmy już równie wielkie i masywne struktury, istnienie Hyperionu zaskoczyło badaczy, ponieważ ten kosmiczny gigant został odkryty we wczesnym etapie formowania się Wszechświata.

Hyperion znajduje się w polu COSMOS w gwiazdozbiorze Sekstansu. Odkryto go na drodze analizy dużych ilości danych, które uzyskano podczas przeglądu spektroskopowego VIMOS Ultra Deep Survey. Z jego pomocą, naukowcy uzyskali trójwymiarową mapę rozkładu ponad 10 tysięcy galaktyk w odległym Wszechświecie.

Źródło: ESO/L. Calçada & Olga Cucciati et al.

Hyperion posiada bardzo złożoną strukturę, składa się przynajmniej z 7 bardzo gęstych regionów, połączonych ze sobą włóknami galaktyk. Jego rozmiar jest podobny do pobliskich supergromad, choć wyraźnie różni się pod względem budowy. Astronomowie przypuszczają, że odkryta proto-supergromada galaktyk przekształci się w ogromną strukturę, zbliżoną do tych, które występują w lokalnym Wszechświecie, takie jak supergromady tworzące tzw. Wielką Ścianę Sloana czy Supergromadę Lokalną, w skład której wchodzi Droga Mleczna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lit

Po jakim krrrrwa wielkim

Po jakim krrrr*a wielkim wybuchu? Chyba kolejnym w glowach naukofcof. Ubzdurali se duze booom, by od czegos zaczac swoje imaginacje. I kto im udowodni, ze sa z bledzie.

 

Ponadto ZmianyNaZiemi oraz Innemedium moglyby zamieszczac linki do definicji pojec typu sofistike, w celu przyblizenia zrozumienia opisywanych zjawisk np.:

proto-supergromadę galaktyk ---> link

proto - link swo

PS. Bracie Mollu i Reszta Braci Artykularzy Skrybiacych njusy.. Troche wiecej estetyki, zredagownia tekstu (bledy gramatyczne, interpunkcyjne, tlumaczenia i wszelkie inne) oraz zaangazowania. Piszesz o czymś, to daj też się napić ze źródełek. Wpisz link do zrozumienia dróg, którymi proponujesz podążać. Więcej serca tej stronie się należy. Jak bywało kiedyś.

Portret użytkownika inzynier magister

Ja sobie wyobrażam że

Ja sobie wyobrażam że wszechświat został stworzony przez Boga, możliwe że promieniowanie śladowe po rzekomym wybuchu jest elementem stwarzania i logiki Boga ! Bo jak stwarzał to stworzył wszystko logiczne i wypływające jedno z drugiego, jednak jest to stworzenie a nie ewolucja bo nic nie mogło się samo z siebie ukształtować jak to pokazuje fizyka i doświadczenie bo niby komputery albo książki same się składająi piszą ? 

Żelazna logika naukowca kreacjonisty - dr Thomas Kindell

https://www.youtube.com/watch?v=BYKIYBsOoJk&t=2s

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj