Astronomowie odkryli kolejną migającą gwiazdę! Czy powoduje to sfera Dysona zbudowana przez pozaziemską cywilizację?

Kategorie: 

Źródło: JPL-Caltech/NASA

Astronomowie z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Florianópolis zidentyfikowali gwiazdę, która raz zyskuje, a raz traci na jasności. Jej dziwne i nieprzewidywalne zachowanie zaskoczyło badaczy.

 

Nowy obiekt, który otrzymał nazwę VVV-WIT-07, to najprawdopodobniej gwiazda, lecz nikt nie potrafi wyjaśnić jej nietypowego zachowania. Pod tym względem przypomina nam słynną gwiazdę Tabby, znaną również jako KIC 8462852. Okazuje się, że odkryliśmy kolejną gwiazdę, która w tajemniczy dla nas sposób stale zmienia swoją jasność.

 

VVV-WIT-07 została odkryta z pomocą teleskopu optycznego VISTA w Chile, który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Astronomowie poszukiwali supernowych w Drodze Mlecznej i przypadkiem natknęli się na dziwną gwiazdę. Na przestrzeni lat 2010-2018, VVV-WIT-07 raz traciła, raz zyskiwała na jasności. Spadek jasności wynosił momentami aż 80%.

Obecnie znamy tylko kilka takich dziwnych gwiazd. Przykładowo obiekt KIC 8462852 w niektórych momentach tracił maksymalnie około 20% jasności. Natomiast gwiazda J1407 potrafiła ściemnieć nawet o 95%. Migające gwiazdy prawdopodobnie otoczone są dużą ilością pyłu, który skutecznie blokuje światło, choć nie brakuje też zwolenników istnienia gigantycznej megastruktury, zwanej sferą Dysona, która może być dziełem obcej cywilizacji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Dla mnie to jest proste:

Dla mnie to jest proste: gwiazda przyspiesza konsumując więcej energii a co za tym idzie też jej więcej oddaje a zatem zyskuje na jasności, gdy zwalnia to mniej energii konsumuje a co za tym idzie mniej jej oddaje i dlatego jasność spada

Strony

Skomentuj