Astronomowie odkryli kolejną migającą gwiazdę! Czy powoduje to sfera Dysona zbudowana przez pozaziemską cywilizację?

Kategorie: 

Źródło: JPL-Caltech/NASA

Astronomowie z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego Santa Catarina w Florianópolis zidentyfikowali gwiazdę, która raz zyskuje, a raz traci na jasności. Jej dziwne i nieprzewidywalne zachowanie zaskoczyło badaczy.

 

Nowy obiekt, który otrzymał nazwę VVV-WIT-07, to najprawdopodobniej gwiazda, lecz nikt nie potrafi wyjaśnić jej nietypowego zachowania. Pod tym względem przypomina nam słynną gwiazdę Tabby, znaną również jako KIC 8462852. Okazuje się, że odkryliśmy kolejną gwiazdę, która w tajemniczy dla nas sposób stale zmienia swoją jasność.

 

VVV-WIT-07 została odkryta z pomocą teleskopu optycznego VISTA w Chile, który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Astronomowie poszukiwali supernowych w Drodze Mlecznej i przypadkiem natknęli się na dziwną gwiazdę. Na przestrzeni lat 2010-2018, VVV-WIT-07 raz traciła, raz zyskiwała na jasności. Spadek jasności wynosił momentami aż 80%.

Obecnie znamy tylko kilka takich dziwnych gwiazd. Przykładowo obiekt KIC 8462852 w niektórych momentach tracił maksymalnie około 20% jasności. Natomiast gwiazda J1407 potrafiła ściemnieć nawet o 95%. Migające gwiazdy prawdopodobnie otoczone są dużą ilością pyłu, który skutecznie blokuje światło, choć nie brakuje też zwolenników istnienia gigantycznej megastruktury, zwanej sferą Dysona, która może być dziełem obcej cywilizacji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika świadomościowypiotr

Dla mnie to jest proste:

Dla mnie to jest proste: gwiazda przyspiesza konsumując więcej energii a co za tym idzie też jej więcej oddaje a zatem zyskuje na jasności, gdy zwalnia to mniej energii konsumuje a co za tym idzie mniej jej oddaje i dlatego jasność spada

Portret użytkownika Ha$s

Taak...kosmici to debile i

Taak...kosmici to debile i mają taka samą fizyke jak my na Ziemi..... czyli fizyka  bez wolnej energii, bez energii punktu zerowego, bez energii próżni, bez antygrawitacji itp itd  ...taa kosmici dalej bazuja na energii drewniano węglowej i dlatego są zmuszeni budować te kotły wokół gwaizd !!!

Strony

Skomentuj