Astronomowie odkryli idealne kopie Słońca i Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Do tej pory, ludzkość wie o istnieniu ponad 4 tysięcy egzoplanet. Teraz okazuje się jednak, że jedna z nich o nazwie KOI-456.04 może być najdoskonalszym klonem Ziemi w znanym kosmosie. Nawet gwiazda którą obiega może pretendować o miano kopii naszego Słońca.

 

Układ, którego centralnym punktem jest gwiazda Kepler-160 może stanowić najbardziej podobne nam miejsce w kosmosie. Podczas gdy większość układów planetarnych obiega czerwone karły emitujące promieniowanie podczerwone, Kepler-160 (podobnie jak nasze Słońce) wydziela z siebie światło widzialne. Nowo odkryty układ znajduje się 3000 lat świetlnych od ziemi.

Gwiazda wokół której obraca się KOI-456.04 jest większa od naszej o zaledwie 10%, a temperatura jej powierzchni wynosi około 5200 stopni Celsjusza. Układ Kepplera-160 ma zawierać w sobie 4 planety, lecz tylko KOI-456.04 znajduje się w strefie zdatnej do przeżycia. Mało tego, rok na tej planecie trwa jedynie 378 dni, co dodatkowo upodabnia ją do Ziemi. Naukowcy wierzą w to, że znajduje się na niej woda w stanie ciekłym, a co za tym idzie być może również i życie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika abel

Czy Polacy to debile ? Dwa

Czy Polacy to debile ? Dwa główne komentarze łączą temperaturę powierzchni gwiazdy(podobną do Słońca) z planetą w ekosferze z rokiem jak ziemski o wielkości ziemi i gdzie niby przez tą temperaturę nie może istnieć woda ciekła. Polacy to debile do sześcianu.

Portret użytkownika emel

jaszmija wrote: Woda w stanie

jaszmija wrote:
Woda w stanie ciekłym, w temperaturze 5200 stopni Celsjusza, w której znajduje się życie. Inny swiat.

Wszyscy negacjonaliści naukowych osiągnięć mają problemy z czytaniem i rozumowaniem, czy to pojedyncze przypadki na tym portalu się zgrupowały? Wspomniana temperatura to temperatura efektywna powierchni gwiazdy. Woda rzekomo ma istnieć na powierzchni planety obiegającej tę gwiazdę.

Portret użytkownika Tras

Chyba lekka przesada, autor

Chyba lekka przesada, autor podaje "a temperatura jej powierzchni wynosi około 5200 stopni Celsjusza."

I jeszcze że tam jest woda w stanie ciekłym.

Jak zwykle M@tis nie umie czytać.

Idź bajki pisać dzieciom!!!

Portret użytkownika dobra rada

"Gwiazda wokół której obraca

"Gwiazda wokół której obraca się KOI-456.04 jest większa od naszej o zaledwie 10%, a temperatura jej powierzchni wynosi około 5200 stopni Celsjusza."

 

Czego nie rozumiesz w tym zdaniu matołku? Podpowiem Ci, podmiotem w tym zdaniu jest słowo GWIAZDA i tego podmiotu dotyczy całe zdanie. Czyli na powierzchni GWIAZDY jest 5200 stopni Celsjusza.

 

Portret użytkownika Bula

No i co? Przecież z naukowego

No i co? Przecież z naukowego punktu widzenia to możliwe, wystarczy, że ciśnienie będzie inne na gwieździe. Przecież w wysokich górach zagotujesz wodę i w 80stopniach a Ty się dziwisz, że na gwieździe woda może mieć inne właściwości? To zależy od wielu czynników

Skomentuj