Astronomowie odkryli dziwaczny obiekt, który przyleciał z dalekiego kosmosu. Nie wiadomo co to jest, kometa, asteroida czy może coś więcej?

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie używający teleskopu PANSTARRS1 na Hawajach, często odkrywają nowe komety. Tym razem też odkryli coś co wyglądało na kometę, ale po krótkiej obserwacji i wyliczeniach astronomicznych zorientowali się, że coś jest nie tak. Okazało się, że nasz Układ Słoneczny odwiedził zupełnie niezwykły obiekt kosmiczny. 

 

Zdaniem naukowców to co zaobserwowano może być kometą, która jako pierwsza w historii obserwacji astronomicznych, nie obraca się wokół Słońca. Według naukowców konieczne są dalsze obserwacje tego obiektu, aby ostatecznie potwierdzić założenie, że może to być pierwszy zaobserwowany przypadek  komety międzygwiezdnej!

Astronomowie nigdy nie wcześniej nie zauważyli komety, która pojawiłaby się gdzieś spoza Układu Słonecznego. Przeważnie takie obiekty przylatują z obłoku Oorta lub pasa Kuipera. Ze względu na dużą ekscentryczność orbity tego obiektu, eksperci doszli do wniosku, że przeleciał z kosmosu na zewnątrz Układu Słonecznego z kierunku gwiazdy Vega w gwiazdozbiorze Liry (Lutni).

Ten nietypowy obiekt kosmiczny nazywa się oficjalnie C/2017 U1 i ma średnicę około 160 metrów. Porusza się on z dużą prędkością, około 26 km na sekundę! Nietypowa "kometa" przeszła w odległości 38 mln km od naszego Słońca. Obiekt C/2017 U1 przeleciał też już obok Ziemi, co miało miejsce 14 października 2017 r. w odległości około 24 mln km. Teraz ten tajemniczy przedmiot po okrążeniu Słońca, poleciał z powrotem w kierunku swojego pierwotnego systemu gwiezdnego.

 

Niezwykłość "komety" C/2017 U1 polega na tym, że wpadła do Układu Słonecznego prawie prostopadle do płaszczyzny orbity Ziemi i innych planet. Astronomowie twierdzą, że nie wiadomo jeszcze na 100%, czy ten obiekt opuści nasz Układ Słoneczny na zawsze czy może jednak nasza gwiazda wpłynęła na jego trajektorię tak znacznie, że stanie się regularną kometa okresową i powróci do Słońca po jakimś czasie. 

Na zdjęciach z 25 października 2017 r. wykonanych przez teleskop Very Large Telescope (VLT) obiekt został odkryty ponownie, a jego cechy wskazały na brak cech charakterystycznych dla komet. Ostatecznie dziwny obiekt został przemianowany na A/2017 U1 ze względu na brak wymaganych atrybutów dla określenia go kometą i teraz jest on wymieniony jako niezidentyfikowana asteroida.

 

Na początku obiekt ten został uznany za kometę międzygwiezdną, teraz za asteroidę, innymi słowy, astronomowie po prostu nie są w stanie określić z czym mają do czynienia i jakie jest  pochodzenie tajemniczego obiektu. Nie można nawet wykluczyć tego, że to nie jest ani kometa ani asteroida, ale pierwszy oficjalnie zarejestrowany obcy obiekt z kosmosu, który odwiedził nasz Układ Słoneczny! 

Wystarczy pomyśleć o znaczeniu tego epokowego odkrycia. Coś co mogło być nawet obcym statkiem kosmicznym, takim jak nasz Voyager albo Pionier, mogło odwiedzić nasz Układ Słoneczny i jeśli tak było, prawdopodobnie pochodziło z jakiejś planety znajdującej się w pobliżu gwiazdy Vega w konstelacji Liry. Oczywiście, naukowcy zakładają zawsze, że mamy do czynienia ze zwykłą zabłąkaną kosmiczną skałą, która nawet bez konotacji z pozaziemski cywilizacjami, wydaje się wyjątkowo dziwnym gościem w naszym systemie planetarnym.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika kapitan ameryka

statki kosmiczne badające

statki kosmiczne badające nasz układ słoneczny kolonizują go szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.To nie pierwszy przypadek, gdy w poblirzu ziemi dostrzeżono niezidentyfikowany obiekt.nasa ktora ukrywa prawde o  kosmicznych przybyszach bedzie niedlugo musiala przyznać że odwiedziła nas pozaziemska cywilizacja.I jest ona obecna na ziemi.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika zakaz skretu w lewo

cyt.:"Wystarczy pomyśleć o

cyt.:"Wystarczy pomyśleć o znaczeniu tego epokowego odkrycia. Coś co mogło być nawet obcym statkiem kosmicznym, takim jak nasz Voyager albo Pionier, mogło odwiedzić nasz Układ Słoneczny "

czy przypadkiem nie powinnismy najpierw odebrać np jakichś fal radiowych zanim, by do nas przyleciało pudło od kosmitów z pozdrowieniami? Smile

Portret użytkownika ono mat opeja

Teorie, teorie, teorie i nic

Teorie, teorie, teorie i nic poza tym: Okreslamy Swiat jezykiem, ktorym dysponujemy i tyle? I tylko tyle. Wiecej jest prawdy w tym, co sobie wyobrazacie niz w tym, czym nas przekonuja. Wici niosa, ze konia chca z Nas zrobic i trwa to od dluzszego czasu. A prawda jest zawsze w tym samym miejscu, w sercu i umysle. Wystarczy je uruchomic.

Portret użytkownika Ludź Ludziowi

uważasz ze wszystkie te

uważasz ze wszystkie te planety wokoło to śmieci? i są stworzone przez kogo? nie potrzebnie.
ale czyje pismo święte? tyle ich jest na ziemi.
ja rozumiem wiem które pismo ale kolo obudź się z amoku myśl logicznie w wierze,
a nie na ślepo nie rozpatrując słów.

Strony

Skomentuj