Astronomowie odkryli dwie asteroidy, które orbitują wokół siebie

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Studenci z Uniwersytetu w Maryland dokonali dość rzadkiego odkrycia, jakim jest układ binarny, składający się z dwóch asteroid. Układ ten znajduje się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Obecnie naukowcy znają mniej niż 100 takich niezwykłych przypadków.

 

Układ podwójnych asteroid, oznaczony jako 3905 Doppler, został odkryty przypadkowo gdy studenci należący do klasy astronomicznej próbowali uchwycić zmiany jasności poszczególnych planetoid. Gdy próbowano zbadać asteroidę, która należała do tego układu odkryto, że światło padające na nią co jakiś czas niemal całkowicie zanikało.

Wizja artystyczna układu 3905 Doppler - źródło: Loretta Kuo

Studeni początkowo uważali, że doszło do jakichś błędów w obserwacji, jednak dane zebrane przez astronoma amatora z Włoch Lorenzo Franco ostatecznie potwierdziły iż jest to właśnie układ podwójny, składający się z asteroid. Odkrycie zostało zaprezentowane we wtorek na spotkaniu w Amerykańskim Towarzystwie Astronomicznym (AAS) w National Harbor.

 

 

 

Więcej informacji astronomicznych w serwisie - tylkoastronomia.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Skomentuj