Astronomowie odkryli czarną dziurę, która wiruje niemal z prędkością światła

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Cygnus X-1, czarna dziura odkryta w 1964 roku, właśnie mocno zaskoczyła astronomów. Najnowsze obserwacje pozwoliły ustalić, że obiekt ten jest aż o 50% masywniejszy niż wcześniej sądzono. Co więcej, czarna dziura wiruje niemal z prędkością światła!

 

Cygnus X-1 to tak naprawdę układ podwójny, który znajduje w gwiazdozbiorze Łabędzia. W skład tego systemu wchodzi gwiazda HDE 226868 oraz czarna dziura. Cygnus X-1 jest najsilniejszym źródłem promieniowania rentgenowskiego widzianym z Ziemi.

 

Międzynarodowy zespół astronomów prowadził obserwacje układu Cygnus X-1 z pomocą systemu 10 radioteleskopów Very Long Baseline Array (VLBA), aby prześledzić pełną orbitę czarnej dziury wokół gwiazdy towarzyszącej i określić przesunięcie się czarnej dziury w przestrzeni.

Źródło: NASA/CXC

Obserwacje pozwoliły ustalić, że Cygnus X-1 znajduje się około 7 200 lat świetlnych od Ziemi. Poprzednie szacunki mówiły o odległości 6 tysięcy lat świetlnych. Co więcej, towarzysząca czarnej dziurze gwiazda jest jaśniejsza i posiada około 40 razy większą masę od Słońca. Na podstawie dostępnych danych obliczono, że czarna dziura Cygnus X-1 posiada masę 21 razy większą od Słońca i obraca się niemal z prędkością światła.

 

Czarna dziura Cygnus X-1 jest aktualnie najcięższą czarną dziurą o masie gwiazdowej, jaką kiedykolwiek zaobserwowano bezpośrednio. Przypuszcza się, że ta konkretna czarna dziura rozpoczęła życie jako gwiazda o masie 60 razy większej od masy Słońca i zapadła się dziesiątki tysięcy lat temu. Obecnie okrąża swoją gwiazdę towarzyszącą co 5,5 dnia w odległości zaledwie jednej piątej odległości między Ziemią a Słońcem.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika moon fake

Zapewne matematycznie. Ale

Zapewne matematycznie, ale najważniejsza w odkrywaniu jest idea. Matematyka to nie nauka a narzędzie. Wszystko nim wyliczysz, ale jeśli idea była błędna, masz wróbla w garści, a gołąb dalej siedzi na dachu. Moja idea jest taka, że Wszechświat jest jednorodny skalarny, fraktalny, każda cząsteczka powstaje od najprostszej, i nawet nie jest elektryczny. Elektryczność jest zjawiskiem nierównowagi ciśnień. Galaktyki to wiry, tak jak np. tornada, atomy, elektrony jednak w drobnocząsteczkowym plazmowym (elektronowym) ośrodku, który mylnie nazwano próżnią. Gdzie tornado ma masę? A jednak istnieje dzięki wytworzeniu gęstej ścianki miedzy dookólnie a pionowo przemieszczającymi się cząsteczkami. Tak jest w KAŻDEJ skali, a naukowcy nie mają wyobraźni, o której przewadze nad wiedzą, coś ktoś mówił. Najpierw właściwa obserwacja, idea, potem tezy i rozwiązania. A na końcu skuteczna praktyka. No ale cóż wymagać od wycinkowo studiowanej wiedzy. Tak że albo Sokrates, albo samouctwo.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych , ten przez dobę uchodzi za idiotę"

https://magnetartechproject.blogspot.com/

          https://youtu.be/HkzdoMGq0rY

Portret użytkownika DalajLema

Kolego ty lepszy jesteś od

Kolego ty lepszy jesteś od pisarzyny lema co wymyslał bajeczki sajens-fikszyn. Zastanów się może nawet dostaniesz spore granty albo i nobla ci wydrukują. Tylko musiał byś ten śmiszny fartuszek założyć na początek.

Portret użytkownika moon fake

Właśnie chodzi o to kolego że

Właśnie chodzi o to kolego że ja tu z fantazją się ograniczylem do minimum na korzyść logiki. Lem fajnie pisal bo pobudzal szare komorki do myslenia i gdyby się nie trzymal tak sztywno teorii naukowych , zapewne by na to wpadł. Odpowiedzią na teorie wszystkiego jest odgadnąć przyczynę wszelkiego ruchu. To ruch leży u podstaw powstawania każdej cząsteczki i ciała niebieskiego. Ruch prostoliniowy jest fantazją, w naturze nie występuje i jest to w zasadzie wycinek ruchu po okręgu. To, co sprawia, że wszystko podąża po okregu, nosi w sobie odpowiedź na przyczynę Wszystkiego.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych , ten przez dobę uchodzi za idiotę"

https://magnetartechproject.blogspot.com/

          https://youtu.be/HkzdoMGq0rY

Portret użytkownika moon fake

W .... mam to za czym zabija

W .... mam to za czym zabija się masońska Nasa. Najprędzej za dezinformacją mającą na celu jak najdłuższe ogłupianie mas w celu owocnego pozyskania twoich, waszych i naszych owoców pracy wzamian za reglamentację energii której wg powyższej tezy, wszędzie pełno. Czy byłbys frajerem, kupując powietrze w puszkach, gdyby ci powtarzano że w atmosferze jest jego deficyt? Może jednak lepiej pomyśleć samodzielnie? Boisz się myślec samodzielnie? Pomysl o tym w kategoriach; wolność czy niewola, albo nauka czy religia.

"Kto ma rację dzień wcześniej od innych , ten przez dobę uchodzi za idiotę"

https://magnetartechproject.blogspot.com/

          https://youtu.be/HkzdoMGq0rY

Strony

Skomentuj