Astronomowie odkryli aż 19 nowych planetoid międzygwiezdnych

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL

Po odkryciu pierwszych obiektów międzygwiezdnych, asteroidy 'Oumuamua i komety 2I/Borysow, naukowcy z całego świata zaczęli z jeszcze większą uwagą badać pochodzenie ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Okazuje się, że obiektów kosmicznych obcego pochodzenia w naszym systemie jest znacznie więcej. Astronomowie ogłosili właśnie odkrycie aż 19 nowych przybyszów z dalekiego kosmosu.

 

Dr Fathi Namouni z Obserwatorium w Nicei oraz dr Maria Helena Morais z Uniwersytetu Stanowego w Sao Paulo zajmowały się badaniem ciał niebieskich z grupy centaurów i transneptunowców, czyli takich, które poruszają się odpowiednio pomiędzy orbitami Jowisza i Neptuna oraz za orbitą Neptuna. Wtedy natrafiły na grupę asteroid o nietypowych orbitach.

 

Cechy orbitalne ciał niebieskich mogą wskazywać na ich gwałtowną przeszłość. Tymczasem niektóre namierzone asteroidy, takie jak 2015 BZ509, wykonywały ruch wsteczny, co już sugeruje ich obce pochodzenie. Naukowcy przeprowadzili więc symulacje komputerowe, aby poznać ich przeszłość.

Wyniki badania sugerują, że 17 asteroid z grupy centaurów i dwie z grupy transneptunowców najwyraźniej pochodzą z innego systemu gwiezdnego. Zdaniem naukowców, obiekty te mogły zostać przechwycone przez naszą gwiazdę około 4,5 miliarda lat temu. W tym czasie, Układ Słoneczny był na etapie formowania się i był jedynie płaskim dyskiem, który otaczał Słońce.

 

Według autorów tego badania, prawdopodobieństwo, że 19 omawianych planetoid zostało przechwyconych przez grawitację Słońca spoza Układu Słonecznego, jest wyższe niż prawdopodobieństwo ich powstania w naszym systemie gwiezdnym. Naukowcy będą kontynuować badania, a rezultaty będzie można przełożyć na inne ciała niebieskie, aby ustalić, które z nich mają międzygwiezdne pochodzenie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika emel

doda wrote: Odkryli je w

doda wrote:
Odkryli je w komputerze na grafice

Szwankuje ci umiejętność czytania. Odkryli je w niebie, a w komputerach przeprowadzili symulacje, które wskazują na ich międzygwiezdne pochodzenie.

Skomentuj