Astronomowie odkryli 12 nowych księżyców Jowisza

Kategorie: 

Źródło: NASA

Jowisz właśnie powiększył swoją kolekcję księżyców. Astronomowie zidentyfikowali bowiem 12 zupełnie nowych satelitów, orbitujących wokół tego gazowego giganta. Oznacza to, że Jowisz posiada łącznie aż 79 znanych nam księżyców i jest pod tym względem absolutnym rekordzistą w Układzie Słonecznym.

 

Badania prowadził Scott Sheppard i jego zespół z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Odkrycie nowych jowiszowych księżyców jest poniekąd przypadkowe, ponieważ astronomowie zajmowali się poszukiwaniami dziewiątej planety, która prawdopodobnie ukrywa się gdzieś za orbitą Plutona. W ich polu obserwacyjnym pojawił się Jowisz, więc postanowiono poszukać nowych księżyców.

 

Obserwacje prowadzono w 2017 roku. Dzięki nim, namierzono 12 nieznanych nam dotychczas jowiszowych księżyców o średnicy od 1 do 3 km. Dziewięć z nich należy do dalszego roju satelitów, które krążą wokół gazowej planety w kierunku przeciwnym do kierunku jego obrotu. Dwa kolejne są częścią grupy, która znajduje się bliżej Jowisza i krąży zgodnie z jego ruchem obrotowym. Ostatni dwunasty księżyc posiada nietypową orbitę, która przecina orbity księżyców w dalszej grupie i porusza się zgodnie z ruchem obrotowym planety.

Oznacza to, że w przyszłości, ten naturalny satelita może zderzyć się z innymi księżycami, niszcząc je i wywołując mały chaos. Dwunasty księżyc jest także najmniejszym znanym jowiszowym satelitą o średnicy poniżej 1 km.

 

Tym samym Jowisz posiada już oficjalnie 79 znanych księżyców. Przypuszcza się, że większość z nich powstała po okresie formowania się planet – gdyby było inaczej, gaz i pył, tworzące dysk protoplanetarny, zakłóciłyby orbity księżyców, przez co wpadłyby na Jowisza i uległyby zniszczeniu.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Czy na prawdę każdą większą

Czy na prawdę każdą większą skałę krążącą po orbicie trzeba/można nazywać księżycem? Dla przypomnienia Pluton "przestał być" planetą ze wzglęgu na rozmiar. A teraz ogłaszają, że kilometrowa asteroida jest księżycem. Trochę to naciągane dla mnie. Osobiście nie nazwałbym tego w taki sposób.

Skomentuj