Astronom zaproponował aby użyć Ziemi jako soczewki olbrzymiego teleskopu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Ludzkość nie posiada obecnie technologii pozwalającej na budowę teleskopu tak duży jak planety, a posiadanie takiego urządzenia może być konieczne do tego aby spróbować zajrzeć w najdalsze części Wszechświata. Amerykański astronom, profesor David Kipping z Columbia University, zaproponował aby przekształcić Ziemię w teleskop planetarnej wielkości.

Kipping nazywa swój nowatorski teleskop - terrascope, od terra, oznaczającego po łacinie Ziemia.  W dużym skrócie pomysł polega na tym aby wykorzystać atmosferę ziemską niczym gigantyczną soczewkę. Załamuje ona światło gwiazd podobnie jak obiektyw teleskopu. Może się udać w jakiś sposób skorzystać z tego zjawiska zwanego w optyce refrakcją.

 

Zdaniem pomysłodawcy terraskopu, stworzenie technologii umożliwiającej takie wykorzystania ziemskiej atmosfery jest trudne ale możliwe. Postępy w astronautyce są na tyle duże, że można sobie wyobrazić realizację tego pomysłu w najbliższych dziesięcioleciach. Potencjał takiego planetarnego teleskopu byłby ogromny. Byłby on setki tysięcy razy silniejszy od słynnego teleskopu Hubble'a i być może udałoby się nawet zobaczyć pierwsze chwile Wszechświata! 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika normalny4444

co za idiota!!! niemożliwe

co za idiota!!! niemożliwe jest zrobienie czegoś takiego ponieważ ziemi posiada glebę i  ziemie uprawne uniemozliwia ten efek ziemia musiał by skłądać sie z samej wody tlyko wtedy to by było możliwe.

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika pangolin

a z księżyca można by było

a z księżyca można by było zrobić pokrętło do regulowania ostrości no bo przecież musi być takie pokrętło 

i jak się już obraz wyostrzy to napewno na końcu wszechświata zobaczymy poczciwego pana z brodom. i to będzie On - ojciec nasz przedwieczny. tata? taaatuś.  

Portret użytkownika SurvivorMan

Gdyby nie debilizm

@BACA: Gdyby nie "debilizm" amerykańskich naukowców, dziś byś nie używał wielu przydatnych i praktycznych przedmiotów codziennego użytku...
Jak dla mnie, ludzie na co dzień plujący na naukę, powinni mieć bezwzględny zakaz korzystania z jej zdobyczy!
Szybko by przestali pluć, jakby przykładowo przyszło im rwać zęba na żywca, bez znieczulenia - wynalazku jak najbardziej zza oceanu.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Popiół z peta

Wszystkie podstawowe

Wszystkie podstawowe wynalazki postały dzięki wybitnie inteligentnym jednostkom,wizjonerom swoich czasów.

Żaden z tych obsranych naukofcuf "kształconych" na uniwersytetach nie wymyślił niczego użytecznego.

Co najwyżej pirdolą bzdety jak gość z tego arta albo inny "teoretyk" Hawkins.Nieweryfikowalne brednie.

Tacy naukofcy wręcz blokują postęp uwalając kolejnych inteligentych wizjonerów,bo jak taki prof doc dr hab powie,że coś się nie da,to się cvrva nie da!

Portret użytkownika Max 1983

Daj spokój, nie wytłumaczysz

Daj spokój, nie wytłumaczysz debilowi że jest debilem, bo własnie dlatego że jest debilem to jest zbyt głupi by to zrozumieć::)Osoby cię minusujące korzystają z komputera ,internetu i zapewne przy świeczkach nie siedzą.No ale oczywiście duch święty im to zesłał i nie ma to nic wspólnego z rozwojem nauki czy technologii.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Max 1983

Kiedyś tez wierzyłem w sens

Kiedyś tez wierzyłem w sens dyskusji ,przekonywania ,może nawet dlatego w pewnym momencie tak dużo tu pisałem.Mam trochę inne poglądy na rózne tematy niż większość użytkuwników tej strony, to pomyślałem że będzie ciekawie.Z czasem jednak zrozumiałem że rozmowy zwkłych ludzi nie wiele róznią się od rozmów polityków.Zauważyłes kiedyś by w jakiejś dyskusji ktoś z prawicy przyznał rację komuś z lewicy ,albo odwrotnie??Ludzie niby ze sobą dyskutują, ale nie zamierzają siebie słuchać::)Każdy ma swoje zdanie i będzie go bronił nawet jeśli wszystkie fakty wkoło będą świadczyć o tym że tkwi w błędnym przekonaniu.To zreszta będzie jeden z powodów dla których ta cywilizcja kiedyś upadnie.Jak mamy wyciągac wnioski z przeszłośći, z błędów skoro i tak każdy wie swoje ??

Oczywiście mieć swoje przekonania to nic złego ,sam je mam i często ich tu bronię (choćby moje opisy ten i wcześniejszy były często atakowane)ale jak ktoś mnie przekona, czy fakty wskazują na to że się myle to umiem się przyznać do błędu, a to niestety cecha już mało spotykana.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Popiół z peta

A po cholerę przekonywać

A po cholerę przekonywać kogokolwiek do czegokolwiek?Ma to sens jedynie dla własnej korzyści.Prawda absolutna nie istnieje i tak.Najpierw sam się ogarnij bo siejesz smęty...

A...i nie łudź się...Końca tej planety nie zobaczysz.Tak więc trwaj sobie...

Portret użytkownika Max 1983

To po co zabierasz głos i

To po co zabierasz głos i zemną rozmawiasz ??Może dla wlasnej korzyści::)  Po co wyrażasz swój pogląd na mój wpis ,skoro przekonywanie do swoich poglądów nie ma sensu??A właśnie wyraźiłes ten pogląd.  Ogarnięty jestem, martw się bardziej o siebie, bo na moje oko braki w logicznym myśleniu są dosyć wyraźne.Doprecyzuję ci więc. Swój pogląd zawsze warto wyraźić, ale nie ma sensu się łudzić że w myśleniu innej osoby coś to zmieni ,no chyba że jest ogarnięta i uczciwa, a nie narcystyczna i przekonana o własnej nieomylności.

.A ty co z panem Bogiem na lini że wiesz co zobacze a co nie??Człowiek rano wstaje ,czuję się normalnie ma plany ...za chwile umiera.Słyszałes o tym kolarzu na Tour the Pologne??Młody chłopaczek 22 lata ,zdrowy ,wysportowany....jeden moment i koniec wszystko zgasło.Nikt nie wie kiedy taki moment może nadejśc dla ziemi .

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika baca

pierdolisz jak potłuczony. co

pierdolisz jak potłuczony. co ty wiesz o survivalu?

oczywiście że rwałem zęba bez znieczulenia, po tygodniu kiwania wyąłęm go dwoma palcami... a że był w pełni zdrowy wypadł z powodu zatrutego i bezwartościowego żarcia które opracowali naukowcy zza oceanu i którym jest truty obecnie cały zachód... nie kupisz bowiem na zachodzie czegoś co ma wartości odżywcze niestety sama chemia, tekturowe bułki i plastikowe mięso i genetyczne warzywa... sam syf od którego ludzie na potęge tyją i umierają o 30 lat młodziej..

umiesz rozpalić ognisko bo sie naoglądałeś bera grylisa z anglosaskiego telewizora?

no to pokaż mi jak ten angielski twardziel przeżyje miesiąc w Polsce na zasiłku z zus albo najniższą emeryturę, koleś za którym jedzie cała ekipa telewizyjna w warunkach krajowych padłby z głodu po dwóch dniach w pośredniaku i po wylosowaniu numerku do lekarza na drugą połowę tego stulecia...

nic absolutnie nic dobrego nie zrobili dla nas naukowcy z ameryki, wiesz dlaczego. bo to są naukowcy z III rzeszy

 

Portret użytkownika Max 1983

Hm myślę że NFZ ci bardzo

Hm myślę że NFZ ci bardzo imponuje.Nie wiem czy wiesz ale leczyć kanałowo w Polsce możesz tylko jedynke ,dwójke i trójke,a jeśli np szwankuje ci czwórka to....lekarz ci może zaproponować tylko jej wyrwanie, bo leczenie nie jest refundowane::)Tak więc nie musisz samemu wykazywać się heroizmem, skorzystaj z Polskiej służby zdrowia!!!

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika SurvivorMan

Ujmę to w punktach, żebuś

Ujmę to w punktach, żebyś ogarnął *ROFL*
Traktuj jak przykazania *ROFL*

1. Nie rwij włosów z klaty słabiutki psychicznie organizmie!

2. Nie pytaj mnie co wiem o survivalu, bo jak Ci zacznę tłumaczyć, to zejdzie Ci parę godzin na ogarnianie tego, a na końcu się okaże i tak nic nie pojmiesz! 20 lat się tym zajmuję...  Bear Grylls to były komandos SAS, który zrobił program o survivalu przy wsparciu wielu ludzi, ale nie wziąl pod uwagę tego, że kieruje swój przekaz do zwykłych ludzi, z o wiele mniejszym przeszkoleniem, o wiele mniejszą kondycją fizyczną i umiejętnościami!!! Każdy, kto się choć troszkę interesuje survivalem doskonale wie, że jego treści trzeba porządnie filtrować i trzeba umieć to robić przede wszystkim, bo jeśli ktoś sobie do serca weźmie jego porady, to prędzej czy później się zwyczajnie zabije! 
Gdybyś Ty miał pojęcie jakiekolwiek w temacie, to byś mnie nie w ogóle łączył z tym człowiekiem! No ale Ty jedynie potrzebowałeś suchej docinki w obliczu braku kontrargumentów *ROFL* Słaby jesteś *ROFL*

3. Mówiąc o praktycznych amerykańskich wynalazkach, miałem na myśli wszystkie te, które są PRAKTYCZNE! Bardziej myślałem o takich wynalazkach jak wspomniane wcześniej znieczulenie, piorunochron, czy nawet niewinny plaster opatrunkowy, ale dla Ciebie tylko hamburgery się liczą *ROFL*...

"no to pokaż mi jak ten angielski twardziel przeżyje miesiąc w Polsce na zasiłku z zus albo najniższą emeryturę" - buhahaha, co mam Ci pokazać ty klownie *ROFL*
Szukaj dalej docinek i argumentów, bo na razie tylko pajacujesz! Jak nie wiesz co napisać to nie pisz nic *ROFL*
A swoją drogą...
Trochę to dziwne, jeść gównożarcie, będąc świadomym że to gównożarcie które niszczy zdrowie, a potem w ramach pokuty, rwać zęba bez znieczulenia *ROFL**ROFL**ROFL*
Zalecam psychiatrę *ROFL*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj