Astrofizycy odkryli, że wszechświaty równoległe to czarne dziury!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowa grupa fizyków teoretycznych opisała scenariusz powstawania pierwotnych czarnych dziur we Wszechświecie. Ich zdaniem mogą powstawać z "bąbelków" próżniowych, donosi Physical Review Letters.

Pierwotne czarne dziury to hipotetyczne zwarte obiekty, które powstały przed pojawieniem się gwiazd i galaktyk. Naukowcy są przekonani, że mogą odgrywać kluczową rolę w różnych zjawiskach astrofizycznych, takich jak fale grawitacyjne i narodziny supermasywnych czarnych dziur znajdujących się w centrach galaktyk.

 

Nowy scenariusz, opracowany przez naukowców, oparty jest na koncepcji „multiwersu”. Autorzy zauważyli, że szereg procesów we wczesnym Wszechświecie może stworzyć odpowiednie warunki do powstawania czarnych dziur. Ale jest jeszcze bardziej intrygująca opcja. Czarne dziury mogą powstawać z nowo narodzonych wszechświatów, powstałych podczas gwałtownej ekspansji kosmosu.

 

Wtedy od naszego Wszechświata zostały oddzielone małe wszechświaty „potomne”, które z biegiem czasu upadły. W tym samym czasie na stosunkowo małej przestrzeni uwolniono ogromną ilość energii, co prowadziło do narodzin czarnej dziury.

Jeszcze dziwniejszy los czeka duży wszechświat „potomny” jaki może powstać. Jeśli przekroczy on pewien rozmiar krytyczny, teoria grawitacji Einsteina pozwoli mu istnieć w stanie, który wydaje się inny obserwatorowi wewnątrz i na zewnątrz - wyjaśniają naukowcy - Zatem wewnętrzny obserwator będzie widział ten obiekt jako rozszerzający się Wszechświat, a zewnętrzny obserwator będzie widział ten obiekt jako czarną dziurę.

 

Autorzy wspomnianej pracy naukowej uważają, że nowo powstające wszechświaty można uważać za pierwotne czarne dziury, które ukrywają podstawową strukturę wielu wszechświatów poza ich horyzontami zdarzeń.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Zatem wewnętrzny obserwator

Zatem wewnętrzny obserwator będzie widział ten obiekt jako rozszerzający się Wszechświat, a zewnętrzny obserwator będzie widział ten obiekt jako czarną dziurę.

To podobnie jak z dziurą budżetową. Morawiecki widzi rozszerzający się budżet, a zewnętrzni obserwatorzy widzą to jako bycie w czarnej d...

Portret użytkownika jeden z wielu

Uśmiałem się serdecznie " za

Uśmiałem się serdecznie " za horyzontem zdarzeń znajdują się niebiosa....." Nawet sam Einstein by tego nie wymyslił.

Od dawna zastanawiam się jak ludzie mogli sobie wymyślić coś takiego jak niebo, niebiosa, itp. Chyba nie mają pojęcia o kosmosie i wszechswiecie.

Portret użytkownika Quark

Natura nie lubi pustki , więc

Natura nie lubi pustki , więc gdy rozum śpi - budzą się "demony" .. No i właśnie tak do tego doszło , z braku wiedzy powstawały mity o bogach , diabłach i płaskiej ziemi wspartej na pływających w bezkresnym oceanie żółwiach - ciekawe co żarły ?

Portret użytkownika emel

Naukowcy niczego nie odkryli.

Naukowcy niczego nie odkryli. Sami tak nie twierdzą. W treści artykułu admin także nie wspomina żadnego odkrycia. Natomiast tytuł z jakiegoś powodu mówi o odkryciu. Może po to, aby poszczuć małowiedzących ludzi na naukowców. A może, by się lepiej klikało. A może jeszcze z innego powodu.

Skomentuj