Astrofizycy odkryli nieznany dotychczas dwuletni cykl Słońca

Kategorie: 

Źródlo: NASA

Amerykańscy naukowcy odkryli nieznany wcześniej dwuletni cykl aktywności słonecznej, który występuje wraz z poznanym wcześniej cyklem jedenastoletnim. Odkryto, że powstaje on na skutek oddziaływania silnych pól magnetycznych docierających do powierzchni z głębi gwiazdy. Nakładanie się obu cykli może powodować przeplatające się okresy sztormów i flauty słonecznej tak bardzo zaskakujące niedawno astrofizyków.

 

Dwuletnie zjawiska cykliczne najwyraźniej są spowodowane zmianami kształtu pierścieni pól magnetycznych na powierzchni Słońca. Te z kolei są kształtowane w trakcie 11 letniego cyklu słonecznego, który jest częścią jeszcze dłuższego cyklu - 22 letniego. Wszystko jest ze sobą połączone i w rezultacie, zupełnie niespodziewanie dla nas nagle okazuje się, że bardzo szybko z braku aktywności słonecznej wchodzimy w okres pełen rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy.

 

Naukowcy z National Center for Atmospheric Research (NCAR), odkryli, że na Słońcu istnieją obszary intensywnej aktywności niezależnie na północnej i południowej półkuli. Ich aktywność zwiększała się co 11 miesięcy, a w kolejnych 11 miesiącach spadała. Zjawisko to przypomina pory roku na Ziemi. Pole magnetyczne, a raczej jego zmiany w czasie mogą prowadzić do destabilizacji i skutkować emisjami solarnymi. Według szacunków uczonych tego typu indukowana aktywność słoneczna odpowiada za 95 procent potężnych burz i koronalnych wyrzutów masy w ciągu ostatnich lat.

 

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do poprawy jakości prognoz burz magnetycznych na Ziemi, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do załamania się naszej opartej na elektryczności cywilizacji. Specjaliści podkreślają, że odkryta przez nich prawidłowość znacznie poprawi zdolności modelowania przyszłych zjawisk solarnych w oparciu o prowadzone ciągle obserwacje.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MARGO

"...Naukowcy z... NCAR,

"...Naukowcy z... NCAR, odkryli, że... " - tak naprawdę to kompletnie nic nie wiedzą...
A na fakt, który powyżej wskazał Kolega Medium, że Mars posiada Dwuletni czas obiegu wokół Słońca - a co wywiera wpływ na naszą dzienna gwiazdę już dawno wskazywał Immanuel Velikovsky w swoich badaniach i opracowaniach, które... "wielcy przedstawiciele świata nauki" najpierw ośmieszyli a następnie odrzucili..., po to tylko... by dziś mieć co odkrywać...
Po zdrówka

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Skomentuj