Astrofizycy obserwują potężne włókno na Słońcu

Kategorie: 

Zdjecie włókna plazmy 30 września - źródlo: NASA/SDO

Po widocznej stronie Słońca pojawiło się gigantyczne włókno plazmy, które osiąga już długość 1,61 miliona kilometrów a to 40 razy więcej niż obwód Ziemi. Włókno plazmy nadal wisi nad powierzchnią Słońca. Oznacza to, że posiada ono silne pole magnetyczne.

 

Niekiedy takie włókna plazmy utrzymują się kilka dni, a nawet kilka tygodni. W końcu jednak dojdzie do jego destabilizacji i odleci w przestrzeń kosmiczną w formie fali naładowanych cząstek plazmy. Gdyby włókno urwało się w najbliższych godzinach Ziemia zostałaby z pewnością omieciona tymi cząstkami i wywołałoby to sporą burzę magnetyczną.

Powyższe zdjęcie przedstawia włókno widziane za pomocą należącego do NASA obserwatorium słonecznego Solar Dynamics Obserwatory (SDO). Dzięki SDO uzyskano zdjęcia włókna w poszczególnych zakresach długości fal. Ma to pomóc w zrozumieniu procesów kształtujących takie monstrualne protuberancje. Nadal wiedza na temat tych struktur czy jakiekolwiek prognozowanie ich zachowania wydaje się praktycznie niemożliwe przy obecnym stanie wiedzy.

W ciągu najbliższych godzin włókno przeniesie się na drugą stronę Słońca i prawdopodobnie tam zostanie uwolnione i uleci w przestrzeń. Gdyby jednak przetrwało odpowiednio długo to być może zobaczymy je ponownie na tarczy słonecznej.

 

 

Więcej informacji o aktywności słonecznej znajdziesz na portalu:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika racja

mam pytanie z innej beczki,

mam pytanie z innej beczki, 14 sierpnia wraz ze szwagrem jechliśmy w Bieszczady, była godz. przed 4. czyli nie wiele przed wschodem słońca, na wschodzie widzoczna była Wenus  ok. -4Mag ale to co mnie zaskoczyło to kolejny b.jasny obiekt tuż nad nią jakieś 10' na godzinę 2 zdecydowanie silniejsze światło od Wenus, zdziwiło mnie to mocno bo merkury dopiero wschodził przed słońcem a ten obiekt zdecydowanie był nad Wenus, obiekt ów świecił cały czas do momentu kiedy światło słoneczne rozświetliło niebo na tyle, że gwiazdy i planety zagłuszyło... szukam info wszędzie po portlach co to mogło być,  nic cisza - teraz jak wyjeżdzam w Bieszczady nad ranem owego obiektu juz nie widzę, postaram się teraz jeszcze raz zaobserwować jeżeli na to pogoda pozwoli...nie wiem, ale Saturn i Jowisz, Mars powinny być teraz po przeciwnej stronie, a poza tym to światło było bardziej zimne, czyżby supernowa?!

Portret użytkownika dąb

Jest przepowiednia , że przed

Jest przepowiednia , że przed armgedonem ma być "mały sąd Boży" czyli każdemu będzie dane zobaczyć czyli odczuć swoje złe uczynki w życiu i otrzymać szansę na poprawę. To ma nastąpić niedługo po synodzie papieskim , a takie właśnie ma nastąpić. Przepowiednia przepowiednią , ale pomyślałem sobie jak by to mogło nastąpić . Dodatkową wskazówką ma być to , że Ziemia się zatrzyma. Ziemia nie musi się jako planeta zatrzymać , ale takie sformułowanie może również dotyczyć zatrzymania urządzeń , samochodów itd. Czyż silny impuls elektromagnetyczny wywołany np. plazmą słoneczną lub inną falą z kosmosu nie może wstrzymać urządzeń a do tego wpłynąć na nasze mózgi wywołując np. silne wspomnienia poprzez wzbudzenie impulsów elekrycznych między neuronami ?   

Strony

Skomentuj