Asteroida Ultima Thule obraca się jak śmigło

Kategorie: 

Źródło: NASA/New Horizons

Nowe wideo, które zostało wykonane przez sondę kosmiczną "Nowe Horyzonty” pokazało ciekawą właściwość tego najdalszego zbadanego przez ludzkość ciała niebieskiego, Ultima Thule. Okazało się, że odległa asteroida obraca się jak śmigło.

Sonda kosmiczna „Nowe Horyzonty” zbliżyła się do Ultima Thule 1 stycznia. Znalazła się wtedy w odległości 3500 km od jej powierzchni. Asteroida ta znajduje się 6,4 mld km od Ziemi i 1,6 mld km od Plutona, który został zbadany przez należącą do NASA sondę kosmiczną w lipcu 2015 r.


Nagranie obracającej się asteroidy Ultima Thule zostało opublikowane kilka dni temu. Zawiera ono 7 godzin materiału podczas końcowego podejścia sondy „Nowe Horyzonty” do tego ciała niebieskiego.

Zespół naukowców pracujący w ramach tej misji kosmicznej zamierza wykorzystać te obrazy, aby stworzyć trójwymiarowy model Ultima Thule. Ma on powstać w celu lepszego zrozumienia jej charakteru i pochodzenia. Szczególnie intrygujący dla astronomów jest niezwykły kształt tego obiektu, przypominający bałwana.

 

Asteroida Ultima Thule, nie będzie ostatecznym celem sondy „Nowe Horyzonty”. Pojazd kosmiczny nadal jest w wystarczająco dobrym stanie, aby kontynuować misję naukową w obłoku Oorta. Już jakiś czas temu zatwierdzono całą listę ciał niebieskich, które sonda odwiedzi w najbliższych latach.

 

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)


Komentarze

Skomentuj