Asteroida spowodowała spalenie całej roślinności na Ziemi i może do tego dojść ponownie

Kategorie: 

Foto: domdeen / 123RF Zdjęcie Seryjne

Według naukowców, asteroida lub kometa, która doprowadziła do wyginięcia dinozaurów doprowadziła do spalenia się całej roślinności na Ziemi i nie ma gwarancji, że to się nie powtórzy.

 

W swoich badaniach naukowcy z Uniwersytetu Kolorado zadali sobie pytanie, dlaczego w formacjach geologicznych z okresu kredy-paleogeńskiego (ok. 66 mln lat temu), jest tak niewiele węgla.  Naukowcy przeprowadzili dodatkowe obliczenia i modelowania (wytrącanie cząstek stałych), które wykazało, że w rzeczywistości w tym czasie doszło do utraty dużej ilości sadzy.

 

Dane geologiczne wskazują, że ok. 66 mln lat temu na półwyspie Jukatan w Meksyku spadła kometa albo duża asteroida.  Nawet dziś można zobaczyć ślad tej katastrofy, którą gigantyczny krater Chicxulub o średnicy ponad 177 kilometrów. W 2010 roku specjaliści z 33 instytucji naukowych z całego świata opublikowali raport stwierdzający, że zdarzenie to spowodowało masowe wyginięcie 80% gatunków, w tym dinozaurów.

 

Naukowcy z University of Colorado, twierdzą, że zdarzenie to doprowadziło do bezprecedensowego pożaru, który dosłownie spalił całą roślinność na planecie. Symulacja wykazała, że ​​pod wpływem asteroidy wyparowała ogromną ilość materiału, który został uwolniony do atmosfery ziemskiej.  Spadek rumowiska na powierzchni spowodował ogrzanie górnej atmosferze do temperatury około 1500 stopni Celsjusza.  Tak, więc przez kilka godzin, nasza planeta zmieniła się w gigantyczny grill, który usmażył wszystkie żywe istoty, które nie mogły ukryć się w głębinach oceanów.

 

Globalnie była to, energia odpowiadająca wybuchowi jednomegatonowej bomby na powierzchni Ziemi, co 6,4 km, czyli w sumie 100 milionów megaton.  W tej podgrzanej atmosferze zapalały się suche liście i gałązki w lesie, co doprowadziło do globalnych pożarów lasów.  Trudno sobie wręcz wyobrazić skalę globalnej katastrofie, jaka powstała po upadku asteroidy, które miało miejsce 66 milionów lat temu. Starożytna katastrofa pokazuje wrażliwość naszej współczesnej biosfery i dowodzi, że wystarczy asteroida o średnicy 10 km, aby w ciągu kilku godzin, nagrzać całą planetę i zniszczyć ludzkość.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Ja

Ziemia jest tak dobrze

Ziemia jest tak dobrze strzeżona przez swoich strażników czyt. UFO "dotyczy pewnej konkretnej grupy niezidentyfikowanych jak dotąd obiektów" że nic na globalna skalę nam nie grozi "czy groziło wcześniej to nie wiem", nawet gdyby człowiek chciał się sam unicestwić za pomocą głowic nuklearnych, nie dojdzie do tego, można spać spokojnie.
http://www.youtube.com/watch?v=3nN4TlNtiXE

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Flesz7

Spalenie wszystkich roślin

Spalenie wszystkich roślin przez podniesienie się temperatury na Planecie? Zapewne sporo mogło uległo spaleniu, ale raczej nie cały glob Smile na prawdę sporą temperaturę trzeba osiągnąć żeby doszło do samozapłonu czegoś w naturze. Nie mówiąc o burzach czy wulkanach. Właśnie jak ktoś napisał, to bzdura.
Na 100% Ziemia po takim zderzeniu stała się "niestabilna", delikatnie mówiąc. To fakt.

New World Disorder

Portret użytkownika Romek

Kolego, jeśli samozapłon od

Kolego, jeśli samozapłon od wysokiej temperatury jest dla Ciebie czymś dziwnym, lub tak trudnym do zaistnienia, to zapytaj pierwszego lepszego kolegi czy udało mu sie kiedys coś zapalić używając szkła powiększającego.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

To że coś dużego spadnie na

To że coś dużego spadnie na Ziemię to nikt nie ma żadnej wątpliwości. Pytanie nie brzmi czy ale kiedy. A kiedy tego nikt nie wie.
Z tego co gdzieś wyczytałem to oprócz "piekielnego ognia" spowodowanego bolidem doszły opady deszczu z duża zawartościa siarki, wapna itd ogólnie kwaśne deszcze. Nauka dodaję że taki impakt wyzwolił ogromną aktywność wulkaniczną.
pozdrawiam Juszka

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

e tam, tak źle to chyba nie

e tam, tak źle to chyba nie jest bo ja myśle że gdybyśmy na czas wiedzieli że coś dużego leci w naszą stronę to nasi wielcy jednak by to zestrzelili ,oczywiście ofiary by były ale nie globalna katastrofa...ja tam wolałbym wiedzieć

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Zenek

"W swoich badaniach naukowcy

"W swoich badaniach naukowcy z Uniwersytetu Kolorado zadali sobie pytanie, dlaczego w formacjach geologicznych z okresu kredy-paleogeńskiego (ok. 66 mln lat temu), jest tak niewiele węgla."
 
- to "jest tak niewiele węgla." jest jak rozumiem eufemizmem określającym złoża węgla kamiennego czy brunatnego jakie by chcieli spasożydować?
 
- "formacjach geologicznych z okresu kredy-paleogeńskiego" - określa gdzie jest "zaginiony" węgiel. Zaginiony dla hosztapleży nauki. Kreda to węglany wapnia. Węgiel jest w kredzie czyli tym co w tamtej erze nadaje jej wyrózniający geologiczny charakter.
 
Ale to przecież za trudne dla nich.
 

Strony

Skomentuj