Asteroida Ryugu wygląda jak kometa

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Planetolodzy zbadali próbki skał z asteroidy Ryugu, które zostały dostarczone przez japońską sondę Hayabusa-2. Okazało się, że pod względem składu izotopowego jest ona podobna do komety 81P/Wild2. Raport na ten tyemat opublikowano w Science Advances. 

 

Przeprowadzone pomiary wykazały, że udział atomów tlenu-16 w skałach Ryugu i podobnych do niego meteorytach był zauważalnie wyższy niż w materii innych asteroid spośród chondrytów węglowych. Pod tym względem Ryugu był bardzo blisko komety 81P/Wild2, co sugeruje, że obiekt ten powstał w tych samych regionach na obrzeżach Układu Słonecznego, z których pochodzą komety.

Pierwsze próbki gleby z Ryugu dostarczyła japońska sonda Hayabusa-2 w 2020 roku. Według organizatorów misji badanie skał Ryugu pomoże zrozumieć, jak powstał Układ Słoneczny. Dane, które już uzyskano, zdaniem naukowców, już przemawiają za tym, że Ryugu i 81P/Wild2 powstały w tym samym regionie na obrzeżach Układu Słonecznego. Już w pierwszych chwilach jego istnienia wrzucano tam cząsteczki oliwinu i innych skał. Naukowcy uważają, że wyjaśnia to złożoną historię ich powstania. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj