Asteroida „orzeszek” przeleciała z dużą prędkością w okolicach Ziemi

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wczoraj 29 grudnia 2016 w pobliżu Ziemi przeleciała ogromna asteroida - Tautatis. Najbliższa odległość podejścia wynosiła ćwierć jednostki astronomicznej. Astronomowie mówią, że obiekt cechuje niezwykła rotacja i jednocześnie zapewniają, że nie stanowił on zagrożenia, ale żaden, jak ten, nie przemieszczał się tak blisko naszej planety.

 

 

Tautatis zwany także „orzeszkiem” zawdzięcza swoją nazwę podłużnemu kształtowi. Jego długość wynosi ok. 5 km. Czasami eksperci mylili go z planetą karłowatą. Zdaniem badaczy, ta asteroida powstała po kolizji z dwoma innymi ciałami niebieskim. Tautatis może znowu pojawić się blisko w okolicy naszej Ziemi za około 4 lata.

 

„Orzeszek” z uwagi na swoje obroty jest bardzo interesujący dla naukowców. Rotacje są chaotyczne i prowadzone w różnych kierunkach.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Au

Taa... 0,25 AU w takiej

Taa... 0,25 AU w takiej odległości od ziemi to chyba śmiga ponad 2000 razy większa Wenus i co i nic.
Dla niekumatych: jednostka astronomiczna (AU) to średnia odległość ziemi od słońca (149 597 870 700 m czyli ok 150 mln km).
Dla porównania odległość księżyca od ziemi to 0,0026 AU

Skomentuj