Asteroida, która zniszczyła dinozaury wywołała globalne ocieplenie, które trwało 100 tysięcy lat!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zespół naukowców z Tunezji i Stanów Zjednoczonych odkrył, że wielka asteroida, której zderzenie z Ziemią zapoczątkowało procesy, które doprowadziły do wyginięcia dinozaurów, spowodowało nieoczekiwany skutek dla ziemskiego klimatu. Odnaleziono sposób na to, aby dokładnie zbadać co działo się z pogodą po tej gigantycznej kolizji. 

 

Asteroida, która zderzyła się z Ziemią około 66 milionów lat temu, doprowadziła do tak drastycznych zmian klimatycznych, że planeta rozgrzała się na około 100 tysięcy lat. W swojej pracy naukowej międzynarodowy zespół badaczy wyjaśnił, że wskazuje na to stosunek izotopów tlenu odnaleziony w kościach starożytnych ryb. 

 

Poprzednie badania wykazały, że około 66 milionów lat temu wielki meteoryt uderzył w Ziemię, niedaleko Meksyku. Niektórzy naukowcy uważają, że to właśnie nagłe zmiany klimatu spowodowane tym upadkiem doprowadziły do ​​wyginięcia dinozaurów. 

Do tej pory sądzono, że cząsteczki dymu i pyłu, które podniosły się w wyniku upadku tej asteroidy, zablokowały dostęp do powierzchni naszej planety większości promieni słonecznych. Wedle tej teorii doprowadziło to do drastycznego spadku temperatury na Ziemi przez długi okres czasu. 

 

Jednak we wspomnianej nowej pracy naukowej wykazano, że w rzeczywistości okres ochłodzenia trwał znacznie krócej niż sądzono i został zastąpiony przez długi okres globalnego ocieplenia i to nawet o kilka stopni Celsjusza! Do takich zaskakujących konkluzji doprowadziły naukowców analizy próbek skał osadowych, pobranych w mieście El-Kef w Tunezji. Próbki te zawierają kości ryb, na podstawie których naukowcy byli w stanie zrekonstruować temperaturę wody w oceanie. 

 

Zgodnie z uzyskanymi wynikami temperatura ta była wyższa o 5 stopni Celsjusza niż przed upadkiem asteroidy i utrzymywała się na takim poziomie przez co najmniej 100 tysięcy lat. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Science.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

No ciekawe, ciekawe...a

No ciekawe, ciekawe...a przecież dinozaury niby były zmiennocieplne, więc powinny się cieszyć, że ogólnie miały cielpej, szczególnie nocami. Jakoś nie uważam, żeby to był wielki problem, jak średnia temperatura podskoczyłaby o te 5 st C, wręcz bym się cieszył...cielpej, przyjemniej, więcej roślin, może trochę wilgotniej i tyle.

Strony

Skomentuj