Asteroida, która zabiła dinozaury, wywołała wielką falę tsunami na wszystkich oceanach świata

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ponad 65 milionów lat temu, ogromna asteroida uderzyła we współczesny Meksyk. Po tej katastrofalnej kolizji ciała niebieskiego z Ziemią pozostał krater Chicxulub, który znajduje się na półwyspie Jukatan i na dnie Zatoki Meksykańskiej. Najnowsze badania wskazują, że impakt wywołał wielką falę tsunami, która szybko rozprzestrzeniła się po ziemskich oceanach.

 

Asteroida o średnicy 14 km wywołała niewyobrażalnie wielkie zniszczenia na naszej planecie i przyczyniła się do wyginięcia dinozaurów. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan przeprowadzili symulacje komputerowe, które pokazują, że siła uderzenia była tak wielka, że planetoida wygenerowała globalne tsunami.

Źródło: Detlev Van Ravenswaay/Science

Dotychczas jeszcze żaden zespół naukowy nie badał wydarzeń, które miały miejsce tuż po impakcie. Aby tego dokonać, potrzebny był model, który obliczyłby rozległą deformację skorupy Ziemi i zachowanie fal.

 

Pierwsza tego typu symulacja komputerowa pokazuje, co wydarzyło się po 10 minutach od uderzenia, gdy krater miał 1,5 km głębokości. Dopiero po tym czasie, woda zaczynała intensywnie wpadać do krateru, a następnie cofać się, tworząc potężną falę.

Drugi model przedstawia propagację fali tsunami po oceanach na Ziemi. Badania wykazały, że w wyniku impaktu powstała fala główna o wysokości 1,5 km, która zaczęła rozprzestrzeniać się z prędkością nawet 143 km/h. Zaraz po niej, w wielu częściach innych oceanów wygenerowały się pomniejsze fale o wysokości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów.

Naukowcy wskazują, że szybko poruszająca się woda prawdopodobnie spowodowała erozję i zaburzenia osadów w basenach południowego Pacyfiku, północnego Atlantyku i Morza Śródziemnego. Przeprowadzone osobno badania zapisów osadów w oceanach wspierają rezultaty symulacji komputerowych.

 

Trudno wyobrazić sobie taki kataklizm, dlatego naukowcy porównują go do potężnej fali tsunami, która w 2004 roku nawiedziła Indie i zabiła ponad 225 tysięcy ludzi. Tsunami, które powstało po impakcie asteroidy, posiadało jednak 2,5-29 tysiąca razy większą siłę.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Stary Żuk

Mi w podstawówce 35 lat temu

Mi w podstawówce 35 lat temu gadali o tych falach tsunami co je ten kamień z nieba przez Jachwe rzucony uczynił. A tu proszę,najnowsze badania.To ja do podstawówki chyba w przyszłości chodziłem.Ach ci naukofce kochane.Takie to pokraczne,ale jakie zabawne.

Portret użytkownika nop

Fragment z objawień bł 

Fragment z objawień bł  Katarzyny Emmerich. 

 "Widziałam też pewnego kapłana, czas obliczającego, przy czym zawsze zamiast 500, 1100 lat wypadało. Widziałam te fałszywe obliczania czasu i działania owych kapłanów 
podczas nauki o szabacie w Arumie, gdzie Jezus wobec faryzeuszów mówił o powołaniu Abrahama, o swym pobycie w Egipcie, występując przy tym przeciwko egipskiej rachubie czasu. Jezus powiedział faryzeuszom, że obecnie świat 4028 lat stoi; kiedy zaś słyszałam Jezusa to mówiącego, miał sam lat 31". Skąd wam się wzięło 65 milionów lat? 

Portret użytkownika mirjam

Przy tak dużej asterojdzie

Przy tak dużej asterojdzie gdyby udzeżyła w planetę Ziemie to skutki byłyby o wiele gorsze , ponieważ doszło by do przebicia skorupy , a co za tym idzie zapewne masa kipiąca i większość skorupy zostały bywyrzucone w przestrzeń na orbitę lub dalej, i Ziemia przypominała by Wenus która takżew taki sposób pozbyła się swojejskorupy,i pozostał tylko pas Kuaipera . Wszystkie planety w naszym układzie są z tej samej materi i z tego samego okresu powstawania łącznie z naszą gwiazdą slońce nie ma żadnego innego czasu powstawania.

Portret użytkownika baca

lipa a nie asteroida...

lipa a nie asteroida... wyginęły przecież tylko największe dinozaury - właśnie te które powinny przetrwać gdyby woda wezbrała i zrobiła sie wysoka... dlaczego nie wyginęły węże, krokodyle i reszta tego tałatajstwa a wyginęły te duże gady - z których większośc doskonale umiała pływać?

odpowiedz jest prosta: wielkie dino wyginęły bo się zwiększyła nagle masa ziemi - kilkunastotonowe gady nie mogły już utrzymać na swoim szkielecie tak olbrzymiej masy kiedy się zwiększyła grawitacja...

ocalały jedynie te które ciężar rozkładają całym ciałem na ziemi - te pełzające ścierwojady...

przecież nawet 5-kilometrowe tsunami wisi megalodonom, plejozaurom i innym dinozaurom które żyły w oceanach!

 

Portret użytkownika mroczny76

Lubie twoje komentarze bo są

Lubie twoje komentarze bo są zabawne , więc ci to prosto wyjaśnię.Duże zwierzeta wyginely bo zabrakło dla nich jedzenia.Kto szybciej zdechnie przy ograniczonych zasobach krowa która potrzebuje dużo trawy czy królik który jest mały i to co zje krowa jemu starczy na miesiąc ?Jak niby zwiększenie masy Ziemi miało by wpłynąć na gady morskie?Przecieżone pływają i działa na nie prawo wyporu ,pozatym najwieksze (o największej masie )zwierze to teraz sobie w oceanach pływa ,niejaki płetwal.

Pozdro !

Skomentuj