Asteroida, która zabiła dinozaury spowodowała dwuletnią „nuklearną zimę”

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak wiadomo, oficjalna teoria zakłada, że dinozaury zostały zabite przez asteroidę z kosmosu. Jej zderzenie z Ziemią około 65-66 milionów lat temu było prawdziwą katastrofą. Po uderzeniu, tsunami o wysokości półtora kilometra przeszło przez planetę z prędkością odrzutowca. Potem Ziemia została pochłonięta przez pożary lasów. Na tym się jednak nie skończyło.

 

Sadza i dym pokryły niebo i zaczęły prawie całkowicie pochłaniać promienie słoneczne. W rezultacie planeta pogrążyła się w ciemności na dwa lata, co okazało się jeszcze bardziej destrukcyjne dla życia na Ziemi niż zderzenie z samą asteroidą. Brak energii słonecznej doprowadził do masowego wyginięcia tych żywych stworzeń, które przetrwały w wyniku uderzenia z kosmosu. Co więcej, nawet dwa lata później, kiedy światło słoneczne powróciło na Ziemię, jego intensywność pozostawała dość niska przez dziesięciolecia.

 

Okres kredowy rozpoczął się 145 milionów lat temu i zakończy 66 milionów lat temu, a raczej został przerwany przez eksplozję spowodowaną przez asteroidę, która uderzyła w Ziemię z prędkością 43 tysięcy km/h. Średnica tego ciała niebieskiego wynosiła około 12 kilometrów. Ślad po zderzeniu z tym ciałem niebieskim przetrwały do dziś i jest znany jako krater Chicxulub, który znajduje się w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Półwyspu Jukatan. Jego średnica wynosi 150 km!

Według ekspertów w wyniku uderzenia i następującej po nim eksplozji zniszczeniu uległo 75% życia na Ziemi. W szczególności wyginęły wszystkie dinozaury. Tylko jedna gałąź drzewa genealogicznego tych zwierząt miała szczęście, z którego wyszły współczesne ptaki. Niedawno dopiero ustalono, że ptaki są potomkami teropodów. Jajo znalezione w 2000 roku z doskonale zachowanym zarodkiem po raz kolejny potwierdziło to przypuszczenie.


Po uderzeniu asteroidy w powietrze uniosły się chmury kwasu siarkowego i pyłu skalnego. Zaćmiły one światło słoneczne i obniżyły temperaturę planety. Wywołało to kwaśne deszcze i ogromne pożary lasów. Unoszący się z nich dym i sadza pogorszyły sytuację. W rezultacie, z powodu całkowitej ciemności, fotosynteza na Ziemi była niemożliwa. Według badań brak światła słonecznego na Ziemi był odczuwalny do kilku dziesięcioleci.

 

Obecnie powszechnie uważa się, że to masowe pożary były głównym źródłem drobnej sadzy, która unosiła się w górnych warstwach atmosfery. Po raz pierwszy naukowcy zasugerowali, że asteroida może wywołać „nuklearną zimę” w latach 80-tych ubiegłego wieku. Zgodnie z tą hipotezą ciemność i ochłodzenie spowodowały masowe wyginięcie flory i fauny pod koniec okresu kredowego. Jednak dopiero teraz można było zasymulować tę sytuację i dowiedzieć się, jak ciemność zmieniła życie na planecie.

 

Naukowcy wykorzystali dane z badań kopalnych i oparli je na symulacjach. Celem było sprawdzenie, jak długo na Ziemi było ciemno. Oprócz długości okresu ciemności naukowcy byli również w stanie dowiedzieć się, jak szybko nadszedł. Jak pokazuje modelowanie, osiągnął on swoje maksimum w ciągu kilku tygodni. Ta indukowana asteroidą „nuklearna zima” zabiła wtedy aż 81% życia na Ziemi.

 

Według badań ekosystemy są w stanie się zregenerować, jeśli okres ciemności trwa do 150 dni. Po 200 dniach nadchodzi „punkt bez powrotu”, kiedy niektóre gatunki zaczynają wymierać. W modelach, w których ciemność trwała do 700 dni, wskaźnik wymierania osiągnął 81%. Jak powiedziałem powyżej, badania wykazały, że Ziemia do około dwóch lat znalazła się w stanie ciemności. To prawda, że ​​w różnych częściach Ziemi warunki zmieniały się z powodu wahań temperatury i prądów atmosferycznych. Ale w każdym razie prawie cała flora i fauna na planecie wymarła.

 

Po długiej ciemności ekosystem jest jednak w stanie odbudować się dzięki nowej kompozycji flory i fauny, co ostatecznie się stało. Po dwóch latach ciemności minęło około 40 lat, zanim warunki w ekosystemie zaczęły się poprawiać z tymi gatunkami, które przeżyły katastrofę.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dominikq

a zwierzeta to niby skad sie

a zwierzeta to niby skad sie wziely, ile ich bylo roznych gatunkow spore ilosci do sredniowiecza kiedy po nim czlowiek zaczal rozwoj wspolczesnej planety czyli ich eliminacje ------- czlowiek to jeden gatunek, lis sarna dzik jelen zajac szop bobr to siedem gatunkow no jak powstaly przez ewolucje z kurczaka czy jajka kurzego raczej podniebnej arki noego - statki na niebie, po potopie europejczycy pochodza z himalajow, hunza, tybet, afryka etiopia ameryka poludniowa andy to te podstawowe rasy,

Portret użytkownika Quark

Ja rozumiem , że odpowiednio

Ja rozumiem , że odpowiednio przygotowana grafika z sugestywnie zarysowanym brzegiem krateru ma w założeniu "podnieść rangę" artykułu ale znacznie lepiej jest zamieszczać realne zdjęcia czy grafiki o zachowanych proporcjach :Nauka o tym, dlaczego asteroida, a nie kometa, zmiotła dinozaury

Bo 150 km średnicy tego krateru to zaledwie 1/3 szerokości tego półwyspu a nie jak na rysunku powyżej , "dziura" na pół planety. Trzeba być wiarygodnym , by nie utwierdzać wariatów (płaskoziemców) w ich szaleństwie.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

wiesz na czym opiera się

wiesz na czym opiera się dzisiejsza nauka grupa "uczonych" postanawia że 65mln lat temu kosmiczny kamień pizdnął w ziemię i wybił dinozaury a ty choćbyś w to nie wierzył, nie masz nic do powiedzenia i musisz to powielać, bo inaczej nawet średniej szkoły nie skończysz... a dowody sprzed 65mln lat to pomińmy, jeśli rozmawiamy poważnie...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika SurvivorMan

Panie! Mylisz Pan uniwersytet

Panie! Mylisz Pan uniwersytet z kościołem!!! Nie
W nauce nie ma miejsca na wiarę! Jeśli plujesz na takie nauki jak paleontologia, czy geologia, wraz ze wszystkimi naukami pokrewnymi, a jedynym Twoim kontrargumentem jest WIARA w to że one kłamią, no to kolego... Najdelikatniej jak tylko mogę to określić, to zwykłe dyletanctwo.

 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Adrian Klimek

"Kiedy brakuje wiedzy" tak

"Kiedy brakuje wiedzy" tak zwłaszcza "naukowej" propagandy i ich jedynie stłuszne teorie, cholernie tego właśnie ludziom brakuje. Zwłaszcza że zostali nakarmieni naukowymi bajkami. miliony lat i naukowe dowody Lol niezła dziecinada, naiwność i wiara w naukę. To jakby nowa religia której nie można podważać bo zaraz jesteś zacofanym lub foliarzem jak się z naukowcami nie zgadzasz.

Portret użytkownika Quark

Nauka ma to do siebie , że

Nauka ma to do siebie , że nie tworzy dogmatów lecz dowody , które nim zostaną ogłoszone muszą zostać wielokrotnie sprawdzone i potwierdzone przez wszystkie inne instytuty badawcze. Dopiero jak cały świat potwierdzi - poprzez własne sprawdzające badania - wiarygodność tych czy innych założeń , pozyskane tak dane stają się oficjalną wersją wydarzeń. Myślisz , że jak Kopernik ogłosił swoje astronomiczne wnioski to wszyscy mu uwierzyli "na słowo" ?? Nie ! Zanim heliocentrykę przyjęto za słuszną wszyscy inni musieli się sami przekonać , że to prawda wykonując własne pomiary i doświadczenia. Nie inaczej było z wiekiem ziemi i jej prehistorią - wszystko przed zatwierdzeniem musiało zostać sprawdzone i potwierdzone przez innych badaczy. To , że wciąż znajdowane są pewne "anomalie" nie pasujące do tych założeń nie przeczy tym twierdzeniom a jedynie wykazuje , że nie wszystko jeszcze wiemy o ziemi i zachodzących na niej procesach geologicznych bo trudno wszystko zrozumieć i do siebie dopasować jedynie w oparciu o wykopaliska a niczym innym nie dysponujemy. To , że negujesz wszystko czego nie rozumiesz tylko o Tobie źle świadczy.

Portret użytkownika Kwazar

Były Dinozaury i już ich nie

Były Dinozaury i już ich nie ma. Niieważne, co je wybiło. Jest to lekcja poglądowa, że na Ziemi, nic nie trwa wiecznie. Ludzie mogą mieć dokładnie ten sam problem. Nieważne, co ludzi wybije ale już ich nie będzie i co ? I NIC !  Ziemia nadal z całym ogromnym bogactwem życia, trwać będzie dalej i tyle. Trzeba NAM wyczuć jak można żyć fajnie a jak bezsens (Jakby byłeś ? Ale już cię nie ma i nawet śladu nie znajdziesz) się zaraz na tą granicą rozpościera :) 

Strony

Skomentuj