Asteroida Dimorph okazała się być w tym samym wieku co ludzkość

Kategorie: 

Źródło: NASA

Badając konsekwencje zderzenia misji Dart z asteroidą Dimorph, naukowcy odkryli, że to ciało niebieskie powstało nie później niż 300 tysięcy lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Afryce pojawili się pierwsi Cro-Magnonowie. Stwierdzono to w serii artykułów naukowych opublikowanych w czasopiśmie Nature Communications.

 

 

Według analiz zespołu naukowego misji Dart, kierowanego przez badacza z Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Andrew Rivkina, Dimorph jest znacznie młodszy niż inne planetoidy z rodziny Baptistina. Podczas gdy Didymos, większa część podwójnej planetoidy, powstała co najmniej 12,5 miliona lat temu, Dimorph pojawił się na niebie nie później niż 300 tysięcy lat temu. To czyni go niemal rówieśnikiem pierwszych przedstawicieli gatunku Homo sapiens, którzy pojawili się w Afryce w tym samym okresie.

 

Naukowcy doszli do tych wniosków po kompleksowym badaniu obrazów i danych naukowych uzyskanych za pomocą kamery sondy Dart przed jej zderzeniem z Dimorphem, a także mikrosatelitą LICIACube zaraz po tym wydarzeniu. Korzystając z tych zdjęć i informacji, przygotowali dokładne mapy 3D powierzchni obu asteroid, co pozwoliło im oszacować, ile dużych i małych kraterów było na Didyma i Dimorpha. Ich liczba, jak zauważają badacze, pozwala obliczyć wiek ciała niebieskiego lub przynajmniej określić czas, w którym cała jego powierzchnia odnowiła się w wyniku jakiegoś superpotężnego kataklizmu.

 

Analiza map powierzchni wykazała, że ​​obie asteroidy są bardzo młode jak na standardy kosmiczne. Didymos powstał co najmniej 12,5 miliona lat temu i następnie doświadczył kilku zmian strukturalnych, w tym związanych z powstaniem Dimorpha. Ten drugi pojawił się natomiast nie później niż 300 tysięcy lat temu, mniej więcej w tej samej epoce, w której w Afryce pojawił się pierwszy Homo sapiens.

 

Ponadto naukowcy odkryli, że obie asteroidy składają się z wyjątkowo luźnej i delikatnej materii, która jest o około trzy rzędy wielkości gorsza w wytrzymywaniu obciążeń niż ziemski piasek czy regolit księżycowy. To wyjaśnia, dlaczego zderzenie Dimorpha z sondą Dart doprowadziło do globalnej deformacji powierzchni tego ciała niebieskiego, a także sugeruje, że powstało ono z gruzu wyrzuconego z powierzchni Didymy.

 

Misja Dart, będąca częścią projektu Aida zainicjowanego przez ESA i NASA, okazała się sukcesem. Jak pokazują zdjęcia uzyskane przez teleskopy orbitalne Hubble'a i Jamesa Webba, uderzenie sondy w Dimorph faktycznie doprowadziło do zmiany przebiegu ruchu tego ciała niebieskiego. Z obliczeń astronomów wynika, że ​​zderzenie Darta skróciło okres obiegu Dimorpha wokół Słońca o 33 minuty, co okazało się znacznie większe od wstępnych szacunków.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj