Asteroida Apophis jest znacznie większa niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: youtube

Bliskie przeloty ciał niebieskich klasyfikowanych, jako potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi są zawsze okazją do pogłębienia wiedzy na ich temat. Nie inaczej miało miejsce w przypadku słynnej już asteroidy Apophis.

 

Do bliskiego przelotu tego ciała niebieskiego doszło 10 stycznia 2013 a obserwacje dokonane przez astronomów z wykorzystaniem teleskopów radarowych wykazały, że Apophis jest większy niż sądzono. Informacja ta ma znaczenie, ponieważ istnieje ryzyko, że asteroida ta uderzy w Ziemię przy jednym z kolejnych przejść.

 

Astronomowie z Herschel Space Observatory potwierdzili, że średnica tego ciała niebieskiego to nie 270 metrów a 325 metrów. Odkrycie to oznacza, ze masa obiektu była znacznie niedoszacowana. Taki dwudziestoprocentowy wzrost znanej wielkości Apophisa oznacza nawet znaczny wzrost jego masy. Nie trzeba dodawać, że przy ewentualnym impakcie to jeszcze większy problem.

 

Nowe ustalenia oznaczają też, że obiekt ma znacznie większe albedo, czyli stosunek promieniowania odbitego do padającego. Skoro jest jaśniejsza to wszelkie długoterminowe wyliczenia są już nieaktualne. Na skali Torino oznaczającej potencjalne zagrożenie gdzie 0 oznacza brak ryzyka kolizji a 10 pewną kolizję, Apophis jest klasyfikowany, jako 4.

 

Ostatnie odkrycia spowodowały, że nagle nie tylko Rosjanie zwrócili uwagę na ten kosmiczny kamień i jeśli przejdzie on przez tak zwaną grawitacyjną "dziurkę od klucza" to przy kolejnym przejściu 13 kwietnia 2029 roku może uderzyć w Ziemię. Inni specjaliści jednak uspokajają, że co prawda odległość przejścia będzie niewielka to jednak będzie porównywalna z wysokością zajmowaną przez większość satelitów.

 

Podobny przelot będzie miał miejsce 15 lutego tego roku, kiedy przeleci asteroida DA14. Będziemy mieli, zatem przedsmak tego, co może się zdarzyć w odleglejszej nieco przyszłości. Nawet, jeśli Apophis nie uderzy w Ziemię w kwietniu 2029 to ma duża szanse dokonać tego siedem lat później. Gdyby do tego doszło najprawdopodobniej uderzy gdzieś w Pacyfik lub w okolicach Kalifornii.

 

Zagrożenie jest na tyle realne, że Rosjanie planują wysłać na to ciało niebieskie specjalną boję nawigacyjną, która będzie przesyłała dokładną lokalizację niebezpiecznego obiektu. Nawet, jeśli astronomowie twierdza inaczej nie jest prawdą, ze wiedzą, kiedy i gdzie pojawi się Apophis. Nauka umie obliczać przybliżona jego pozycję w czasie i przestrzeni, ale fakt, że ta asteroida jest większa powoduje, że wzrasta zjawisko zwane efektem Yarkowskiego, które w konsekwencji może uczynić jego orbitę jeszcze bardziej nieprzewidywalną.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika stereo

nawet jeśli ma się coś stać

nawet jeśli ma się coś stać to będą o tym wiedzieć parę dni przed kolizją. oiekty takie jak asteroidy czy meteoroidy są bardzo nieprzewidywalne w swoim ruchu po orbicie. w artykule słusznie wspomniano o efekcie Jarkowskiego który może nie jest tak wyrażny w krótkich odcinkch czasu, ale w perspektywie 20 lat może nieznacznie odchylic orbitę asteroidy ale w sposób wystrczający do zaistnienia kolizji z ziemią. a gdyby Apophis uderzył w księżyc nic ciekawego byś się nie stało bo nawet jak na standardy naszego satelity steroida ta jest po prostu za mała by zachwiać jego położeniem

Portret użytkownika Lavendell

Hej,    co się martwicie!

Hej, 
 
co się martwicie! Baca zaraz coś poda nam na receptę! Trzeba na początek rozwalić Żydów, potem dowalić innym staro/inno wiercom, a na koniec rozłożyć się na hamakach i skontemplować własne dokonania. I nie pieprz mi tu Baca o grach słownych, czy może innych kulturach. Jak na razie, NIC z wszelkich przepowiedni, rozważań, czy symulacji, włącznie z wszelkimi wiekompomnymi myślami naszych współczytelników się nie spełniły.
WSZYSTKO O DUPĘ ROZBIĆ. niestety. Albo stety...
Masz Baca ubaw po pachy? Bo ja mam!
Dobranoc Państwu!

Portret użytkownika anubis

witam , pana rozwoj

witam , pana rozwoj psychiczny jest na poziome paczki ktora kotek strazy .... Czego sie czepia pan ? Ze ma baca czasami racje ? Nie zawsze mi sie podobaja jego wpisy ale .... Przeciez mamy wolnosc slowa ( jak narazie ) P.S. pani adminie jest szans by nie wklejac posty ktore nie maja nic wspolnego z danym tematem ? By sie to ciekawe forum nie zmienilo na religijno - fanatyczny sad Dziekuje Milego dnia ....:)

Portret użytkownika Lavendell

Panie Anubis,    a gdzie ty

Panie Anubis, 
 
a gdzie ty tu widzisz fanatyzm??? No, chyba że w innych postach, między innymi Bacy. O moim poziomie psychicznym może się wypowiedzić co najwyżej jakiś psychiatra, a i to z marginesem błędu. 
To, że Baca ma czasem rację, nie zaprzeczam. Brakuje mi czasami jego postów w natłoku tej sieczki. Ale to, że jest radykałem, nikt, nawet Admin nie zaprzeczy. Zresztą, inaczej pewnie by nie zdobył tej popularności. 
A ty Anubis, weź no krzyż i leć pod sejm, tam się nadasz ze swoim świętym oburzaniem. I tam poobrażaj paru dziennikarzy, określając ich poziom rozwoju psychicznego.
Baca, jedź dalej tak jak do tej pory, przynajmniej jest coś na poziomie do poczytania. Jakkolwiek by to nie było radykalne. Aż mi szkoda Żydów, których objeżdżasz. Wg mnie to naród godny podziwu, który przetrwał stulecia bez własnego państwa i wydał na świat najwięcej naukowców z wszystkich narodów. I od zawsze miał talent do pomnażania majątków. Dlatego innych wkurzał.
PS. Nie jestem Żydem, mam korzenie w innym narodzie.
Dobranoc Państwu.

Portret użytkownika anubis

panie Lavendell sam nie mam

panie Lavendell sam nie mam pochodzenia polskiego ale jestem baaaardzo blizko - z tego sa ortograficzne bledy ktorych sie reszta czepia Napewno nie pojade pod Pl sejm bo to nic nie da ...... baca ma swoj styl pisania i wielu ludziom to wchodzi pod skore , czasami mnie tez ale ma moj szacun bo sie nie boji pisac co mysli , pan tez i klaniam sie bardzo gleboko Smile .......

Portret użytkownika zibi

Nie martwił bym tym się

Nie martwił bym tym się ,ziemia ma gorszy problem typu trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów,a do tego te wszystkie dziwne anomalie,dzwięki,osunięcia ziemi,huragany a w 2029 coś wymyślimy, gorzej że ziemia może w zgliszczach zostać do tego roku i nikogo nie strasze to moja teoria

Strony

Skomentuj