Asteroida 2022 EB5 odkryta zaledwie dwie godziny wcześniej, zderzyła się z Ziemią

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ziemska zdolność do wypatrzenia kosmicznych skał, które mogą zderzyć się z Ziemią pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym dowodem jest zdarzenie z 11 marca 2022 r. , kiedy odkryto małą asteroidę, której nadało oficjalne oznaczenie 2022 EB5. WYgląda na to, że zderzyła się ona z naszą planetą!

 

2022 EB5 to mała asteroida Apollo o szacowanym rozmiarze 1,0 - 2,3 m oszacowanym na podstawie absolutnej jasności obiektu. Infradźwiękowa detekcja uderzenia 2022 EB5 sugeruje eksplozję w górnych partiach atmosfry ziemskiej o sile około 2-3 kT trotylu, przy prędkości 15 km/s.

To już piąty raz w historii, kiedy przed samym wejściem wejściem w atmosferę zaobserwowano znajdujący się na kursie kolizyjnym kosmiczny obiekt. Pierwszy raz zdarzyło się to z asteroidą 2008 TC3, drugi - z asteroidą 2014 AA, potem z 2018 LA, która zderzyła się z Ziemią 2 czerwca 2018 r., a czwarty ostatni przed tym raz, z asteroidą 2019 MO, która zderzyła się z Ziemią 22 czerwca 2019 roku.

 

Asteroidę 2022 EB5 wykrył węgierski astronom Kristian Sarnecki ze stacji Piskesteto w Obserwatorium Konkoli. Zidentyfikował on małą asteroidę o średnicy około 3 metrów, zaledwie dwie godziny przed uderzeniem w Ziemię. Asteroida weszła w ziemską atmosferę na północ od Islandii 11 marca 2022 o 21:22 czasu uniwersalnego. Na szczęście asteroida o nazwie 2022 EB5 była na tyle mała, że rozpadła się, gdy weszła w ziemską atmosferę.

 

Międzynarodowa Organizacja Meteorów prosi o powiadomienie każdego, kto mógłby zobaczyć jasne światło, jakie wytworzyłaby asteroida wchodząc w atmosferę. Kilka osób na Islandii zgłosiło, że widziało jasny błysk światła lub słyszało eksplozję.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika awakening

 Jednen z wielu niskiej

 Jednen z wielu niskiej jakości straszaków lucyferian, bo przecież trzeba jakoś podsycać strach w ludziach. Jak uposledzeni zarządcy planety zdecydują się na totalny jej reset za pomocą asteroidy najpierw bedą musieli zakoczyć na niej swój lukratywny, niskoenergetyczny biznes, a na to sie raczej nie zanosi. No chyba, że będą juz pewni, że nie wstaną z kolan... 

Skomentuj