Asteroida 2018 CB przeleci dzisiaj ekstremalnie blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już dzisiaj bardzo blisko naszej planety przeleci odkryta przed kilkoma dniami asteroida 2018 CB, ale 3 dni temu przeleciała inna oznaczona jako 2018 CC. Oba obiekty zostały odkryte w ramach przeglądu nieba, Catalina Sky Survey.

 

Asteroida 2018 CB ma średnicę od 15 do 40 metrów i dzisiaj o 23:30 czasu polskiego, znajdzie się w odległości zaledwie 64 tysięcy kilometrów. To dystans pięciokrotnie mniejszy niż średnia odległość z Ziemi na Księżyc. Obiekt ten został odkryty zaledwie 5 dni temu.

 

Za to asteroida 2018 CC odkryta również 4 lutego, przeleciała 6 lutego 2018 roku w odległości 184 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi.  W tym przypadku rozmiar asteroidy szacuje się między 15 a 30 metrów.

Amerykańscy astronomowie twierdzą, że bliski przelot dużej asteroidy jaką jest 2018 CB, nie jest czymś częstym i zdarza się to średnio raz lub dwa w roku. Mamy dopiero luty więc dużo może się jeszcze wydarzyć w tym zakresie w 2018 roku, zwłaszcza, że rok ten obfituje w bliskie przeloty.

W całym 2017 roku zarejestrowano 54 asteroidy które przeleciały w bliższej niż księżycowa. Licząc od początku roku 2018 CB i 2018 CC były dziewiątym i dziesiątym obiektem, który zbliżył się w tym roku do Ziemi na odległość mniejszą niż księżycowa.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika U_P_Adlina

Ty spójrz na siebie "bogaczu"

Ty spójrz na siebie "bogaczu" intelektualny. Przykładów twojego "bogactwa" intelektualnego nawet nie będę przypominał..........na razie. Za to zamiast prezentowania nam tu tego twojego intelektualnego "bogactwa" może zajmij się nauką polskiej gramatyki "stÓlejko" !

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj