Asteroida 2013 KB minie Ziemię bardzo blisko już 22 maja

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Ostatnio coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy odkrywamy asteroidę na kilka dni przed jej przelotem. Właśnie doszło do takiej obserwacji. Asteroidę 2013 KB po raz pierwszy wypatrzono 16 maja 2013 a perygeum nastąpi 22 maja 2013 roku.

 

Po ostatnich wydarzeniach z Czelabińska jasne stało się to, że nie jesteśmy bezpieczni. Praktycznie w każdym momencie może spaść ciało niebieskie na tyle małe, że pozostanie niezauważone i na tyle duże, aby na Ziemi wywołać zniszczenia porównywalne z eksplozją sporej bomby atomowej.

 

Wielkość tego obiektu jest jeszcze nieznana. Co może martwić nieznana jest też jego orbita, ponieważ nie dysponujemy dużą ilością danych na jej temat. Powoduje to pewien stopień niepewności, co do bezpieczeństwa przelotu tego ciała niebieskiego. NASA ma skalę niepewności wedle, której 0 to dosyć dobre wyliczenie orbity a 9 bardzo niepewna orbita. Asteroida 2013 KB ma oznaczenie 8, czyli jesteśmy dalecy od pewności, co do poprawności wyliczeń specjalistów z JPL.

Miejmy nadzieje, że rzeczywiście nie ma tutaj dużego błędu i obiekt 2013 KB minie naszą planetę w bezpiecznej odległości. Na ten moment w Internecie można znaleźć bardzo wiele ostrzeżeń przed możliwością uderzenia w Ziemię przez to ciało niebieskie, ale w tej chwili mamy nadal za mało danych, aby wyciągać tak dalece idące wnioski. Na ten moment wiemy, że obiekt powinien przelecieć około 12 milionów kilometrów od Ziemi a to dwa razy dalej niż asteroida 1998 QE2, która z kolei przeleci w nocy z 31 maja na 1 czerwca tego roku.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Strony

Skomentuj