Asteroida 2012 XE54 znajdzie się w cieniu Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Asteroida 2012 XE54 przeleci blisko Ziemi. Jego rozmiar, według astronomów, może wynosić 15 do 50 metrów. O 16.53 GMT (17.53 czasu obowiązującego w Polsce) w dniu 11 grudnia, będzie leciał w odległości około 224.900 km pomiędzy Ziemią, a Księżycem (0,58 LD średniej odległości z Ziemi do Księżyca).

 

Z dokładnej analizy trajektorii tej asteroidy wynika, że ​​przekroczy ona prawdopodobnie cień Ziemi, powodując częściowe zaćmienie asteroidy kilka godzin przed osiągnięciem minimalnej odległości do Ziemi. Tego typu zjawiska zdarzają się stosunkowo rzadko w okolicy naszej planety. Podobne, związane z asteroidem 2008 TC3, obserwowane było nad Sudanem w 2008 roku.

 

Obiekt 2012 XE54 został odkryty dopiero na kilkadziesiąt godzin przed przelotem w okolicy Ziemi co daje nam obraz naszego bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej. Astronomowie po prostu nie widza większości nowych obiektów szybciej niż na kilkanaście dni przed ich przelotem. 


Po przelocie 2012 XE54 w naszej okolicy znajdzie się znacznie większa asteroida 4179 Toutati. Ma ona około 4 kilometrów wielkości. W perygeum znajdzie się ona w odległości 18 LD cojest ekwiwalentem około 7 milionów kilometrów od Ziemi. Radioteleskopy już teraz starają się wykonywać pomiary radarowe tej planetoidy. Ponadto, tę planetoidę zbada  chińska sonda Chang'e 2.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na znaczne zainteresowanie jakie agencje kosmiczne naświecie wykazują w kierunku badania asteroidów. Nie oznacza to raczej nieuchronnego spotkania naszej planety z jedną z nich a raczej z szans na pozyskanie rzadkich metali i minerałów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierzątKomentarze

Portret użytkownika cozmo

Jak nic nie wydarzy się 21

Jak nic nie wydarzy się 21 grudnia - nie będzie trzech dni ciemności, wybuchu na słońcu, wybuchów wulkanów, wielkiego tsunami, powrotu mistrzów genetyki, przejścia duchowego w Erę Wodnika etc. etc. - i nic nie wydarzy sie do końca marca (zgodnie z wyrocznią Shambali i jasnowidzów-wizjonerów) to wyprowadzę się na Bahamy albo Hawaje i będę miał w tyłku przyszłe informacje o końcach świata, obcych itp Szkoda zdrowia...

Portret użytkownika ooooooooo

Jeśli 22 go się obudzę i nic

Jeśli 22 go się obudzę i nic się nie wydarzy to na ten protal bd już bardzo rzadko zaglądał bo nie bd się pierdołami zajmował tylko przyziemnymi sprawami bo wiadomo że jak 21 go koniec nie wypali ponownie to 22 go już nowa data pojawi się konkretna . Dziwne tylko zachowanie słońca jest że rozbłysków nie daje przypadek czy faktycznie prawda NASA że najmniejsze min słoneczne nas czeka od lat albo ładuje baterie na ten rozbłysk po między 19 a 21 12

Portret użytkownika Roobaczkowa

Strasznie dziwne te

Strasznie dziwne te informacje o najbliższej odległości tego większego ciała od Ziemi. Admin pisze o 7 milionach km. Na Onecie wczoraj straszono odległością około 1,5 mln km.  Chyba, że ja źle liczę. Nie podali tej odległości dosłownie ale napisali, że ma przejść  nieco bliżej niż cztery odległości miedzy Ziemią a Księżycem. Odległość NAJWIĘKSZA między Ziemią a Księżycem to 406 697 km. 4 razy 406 697 równa się 1626788km. Czyli według ,,danych Onetowych" powinna przejść nie dalej jak około półtora miliona kilometrów od Ziemi. Chyba, że ja coś źle liczę. A jeżeli dobrze liczę to dlaczego aż tak ogromne rozbieżności miedzy różnymi źródłami informacji. 7 milionów kilometrów a 1,5 miliona kilometrów to wielka różnica.  A wydaje mi się, że liczyłam jeszcze z dużą rezerwą, bo średnia odległość Księżyca od Ziemi to tylko 384 000 km. Może ja coś pomyliłam z jednostkami? Już całkiem zgłupiałam! Nie cackajcie się ze mną. Jak coś źle policzyłam to mi zwróćcie uwagę, gdzie robię błąd.

Strony

Skomentuj