Asteroida 2011 ES4 przeleciała blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ostatnio asteroidy dość często zbliżają się do Ziemi. O niektórych z nich wiemy, ale o innych nie, ponieważ nie mają one żadnego wpływu na naszą planetę. Niestety ich mały lub odwrotnie ogromny rozmiar nie pozwala nam zobaczyć ani nawet zauważyć ich obecności na niebie, a ta niewiedza może być kiedyś bolesną nauczką. Dzisiaj w odległości mniejszej niż księżycowa, przeleciała asteroida o której wiemy i nazywamy ją 2011 ES4.

Każdego dnia naukowcy i amatorzy, wydłużają listę asteroid, które zbliżają się do Ziemi, odkrywając je przed lub po przelocie obok naszej planety. Większość z tych obiektów pochodzi z Pasa Asteroid, położonego pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Ponadto naukowcy ustalają zwykle wielkość i pozycję w przestrzeni oraz orbitę takiego ciała niebieskiego, a także określają stopień zagrożenia jakie niesie dla Ziemi.

 

Jeśli asteroida zbliża się na odległość mniejszą niż średnia odległość Ziemi od Księżyca (384 tys. Km), to uznawana jest za obiekt potencjalnie niebezpieczny, zasługujący na ciągłą obserwację, gdyż jej droga może się zmieniać pod wpływem grawitacji planet czy nawet samej Ziemi. Jowisz, największa planeta w Układzie Słonecznym. Chroni naszą planetę przed niebezpiecznymi ciałami niebieskimi, zwłaszcza tymi, które przybywają spoza Układu Słonecznego, w tym kometami, które stanowią realne zagrożenie dla życia na Ziemi. Gdyby nie grawitacja Jowisza, która zrzuca kometę z kursu, Ziemia okresowo zderzałaby się z niebezpiecznymi ciałami niebieskimi.

Naukowcy poszukujący pozaziemskiego inteligentnego życia uważają, że istnienie dużego obiektu, takiego jak Jowisz, jest kluczowym czynnikiem dla powstania życia na planecie takiej jak Ziemia. Około 66 milionów lat temu kometa lub asteroida o średnicy około 15 kilometrów, zderzając się z naszą planetą, spowodowała największą katastrofę w historii Ziemi. W wyniku zderzenia zginęło 3/4 z żyjących wówczas organizmów na Ziemi, w tym dinozaury.

 

Dzisiaj, 1 września 2020 roku obok Ziemi przeleciała asteroida o średnicy 30 metrów. Znalazłą się w odległości jednej trzeciej dystansu do Księżyca, czyli około 130 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. Ten obiekt okrąża Słońce co 9,5 roku i ostatnio widziano go w marcu 2011 roku. Asteroida 2011 ES4 jest jedną z 40 asteroid, które przeleciały bardzo blisko Ziemi w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Sugeruje to, że różne ciała niebieskie nieustannie zbliżają się do naszej planety, ale nie zwracamy na nie uwagi, ponieważ w żaden sposób nie wpływają na nas.

 

Asteroidę 2011 ES4 mogli zobaczyć tylko mieszkańcy Azji, zwłaszcza w regionach wschodnich i południowo-wschodnich, ale ze względu na małe rozmiary asteroidy i słaby kontrast na tle nieba była widoczna tylko przez duże teleskopy. Prędkość asteroidy wynosiłą 8,2 kilometra na sekundę. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tyle się czyta o kosmosie

Tyle się czyta o kosmosie jego budowie,wieku,odległościach.Wiadomo, nauka wszystko wyjaśni a naukowcy wszystko wiedzą.Człowiek łakomy wiedzy czyta i czyta, chce się "nawiedzieć" jak najwięcej jak jest. A tu KLOPS bo, im więcej człowiek czyta i się dowiaduje, tym bardziej widzi że tak faktycznie, to NIKT NIC NIE WIE a już w ogóle na temat kosmosu !!! Nawet szybkość światła może być wolniejsza od szybkości dzwięku ?!!! Zależy być może ,bo nie wiem a inni domniemują, od ośrodka w jakim się rozchodzi Smile Aloha asteroidy ! 

Portret użytkownika PrawNICK

" Barany żyjące całe życie w

" Barany żyjące całe życie w strachu przed wilkiem którym straszył je ich pasterz, zostaną ostatecznie zjedzone przez pasterza i jego rodzinę. "

Natomiast barany które "znały prawdę" uciekły i przeżyły najwspanialszy tydzień życia. Po czym razem z rodzinami zostały zagonione, rozszarpane i pożarte przez wilki.

Skomentuj