Asteroida 2009 JF1 może uderzyć w Ziemię już 6 maja 2022 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA opublikowała informacje o asteroidzie oznaczonej jako JF1. Obiekt, którego szerokość wynosi około 128 metrów, za kilka lat znajdzie się niepokojąco blisko Ziemi.

 

NASA twierdzi, że istnieje niewielka, szansa, że 2009 JF1 może nawet uderzyć w Ziemię. Miałoby do tego dojść 6 maja 2022 r. Na szczęście prawdopodobieństwo kolizji pozostaje niskie. 2009 JF1, jak każde ciało niebieskie może zmienić swoją trajektorię na skutek różnych czynników zewnętrznych jak ciepło lub oddziaływania grawitacyjne. Oznacza to, że mnie da się zbyt precyzyjnie przewidzieć gdzie konkretnie znajdzie się dany obiekt za jakiś czas. Jednak gromadząc kolejne dane na podstawie nowych obserwacji, można adaptować predykcję orbity urealniając jej przebieg. W przypadku 2009 JF1 musi to dopiero nastąpić. Do tego czasu wszystko jest możliwe, nawet zderzenie z Ziemią.

 

Asteroida 2009 JF1 została wpisana na listę obiektów potencjalnie niebezpiecznych już w czerwcu tego roku. Zgłoszenie nadeszło od Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA. Teraz NASA potwierdziła tylko wyliczenia europejskich astronomów. Gdyby rzeczywiście istniało ryzyko kolizji to trzeba by było organizować jakąś misję kosmiczną w celu neutralizacji zagrożenia. 

Gdyby asteroida JF1, czyli wielkości wieżowca, zderzyłą się z naszą planetą, z pewnością gęsta atmosfera ziemska spowodowałaby jej fragmentację, ale z pewnością wiele fragmentów zderzy saię z powierzchnią ziemi lub oceanu. Oszacowano, że zderzenie będzie miało siłę około 230 kiloton lub 230 tysięcy ton TNT. Bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę w 1945 r. uwolniła energię, która odpowiada mniej więcej 15 kilotonom trotylu.

 

Jeśli 2009 JF1 uderzy w gęsto zaludniony obszar, może zniszczyć na przykład duże miasto, co doprowadziłoby do śmierci milionów ludzi, ale nawet jeśli spadnie w najodleglejszej części Oceanu Spokojnego, spowoduje tsunami. Może to poważnie wpłynąć na mieszkańców okolicznych wybrzeży. Na szczęście nawet w takim czarnym scenariuszu obiekt tej wielkości nie jest zagrożeniem dla naszej cywilizacji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Nie ekologicznie

Przedwczoraj NASA ostrzegała

Przedwczoraj NASA ostrzegała przed asteroidą o średnicy około 600 metrów mającym z dużym prawdopodobieństwem zderzyć się z Ziemią, i.... na tym się skończyło. Niektóre witryny internetowe poszły o krok dalej, usuwając ów niefortunny artykuł chyba wygenerowany za pomocą generatora newsów jako totalny bełkot psujący wiarygodność portali oraz narażający je na śmieszność.

Portret użytkownika Kwazar

Jest to tak ważne odkrycie,

Jest to tak ważne odkrycie, że JF1 może uderzyć w Ziemię,że ...No to co robimy ? Nawet jeśli istnieje niewielka szansa, że 2009 JF1 może nawet uderzyć w Ziemię.Ja się pytam ! To co robimy ? 

 

Od tych głupich informacji, to już mam na prawdę, prawdziwe zawroty głowy.

Skomentuj