Asteroida 1998 QE2 jest tak wielka, że posiada własny księżyc

Kategorie: 

Zdjęcie radarowe wykonane przez obserwatorium Goldstone

Rozpoczęły się pierwsze obserwacje radarowe nadlatującej trzykilometrowej asteroidy 1998 QE2. Zdjęcia uzyskane za pomocą 70 metrowej anteny radarowej z Goldstone pokazały kształt tego obiektu oraz ujawniły, że na orbicie wokół niego znajduje się inna 600 metrowa asteroida.

 

To, że asteroida 1998 QE2 ma towarzysza ustalono wczoraj 30 maja. Obiekt znajdował się wtedy ponad 6 milionów kilometrów od Ziemi. Odkrycie to potwierdza, że mamy do czynienia z układem dwóch asteroid. Naukowcy z NASA szacują, że 16% wszystkich obiektów w okolicy Ziemi to takie układy podwójne a nawet potrójne.

Nadal trwają radarowe obserwacje 1998 QE2, więc można się spodziewać kolejnych ciekawych informacji na jej temat. Perygeum nastąpi dzisiaj o 20:59 i według najnowszych danych obiekty znajdą się około 5,8 milionów kilometrów od Ziemi. To mniej więcej 15 razy dalej niż Księżyc. Jest to największe zbliżenie 1998 QE2 od dwustu lat.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Wujek21

Jest błąd w tytule artykułu,

Jest błąd w tytule artykułu, Księżyc to nazwa własna, tycząca się ziemskiego satelity, to tak jak byś napisał "
Asteroida 1998 QE2 jest tak wielka, że posiada własny "Ganimedes", "Miranda", "kalisto" czy "Enceladus"
Błędne rozumowanie Księżyc to księży, który jest satelitą, to tak jak byś nazywał każdą inną platetę ziemią.

Portret użytkownika Pacal

Księżyc to nazwa własna

Księżyc to nazwa własna jeżeli z dużej litery zostanie napisane i tylko w tym celu. Inaturalnie wynika to z kontekstu czy nazwa własna czyu pospolita ponieweaż zdarzaja sie błędy piśmienniczo/drukarskie (aby nie rzec, ortograficzne). Pozdrawiam. Podstawówka się kłania Smile

Portret użytkownika DI

Asteroidy mają różną

Asteroidy mają różną wielkość, np: Ceres ma 768 km,Pallas ma 492 km,Vesta ma 392 km,Eros 31 i pół km, Ikar 1 i pół km,Hermes 1 i pół km,a w pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem jest grupa  planetoid naywana Grekami i Trojańczykami na upamiętnienie bitwy pod Troją z 1220 r.pne-1210 r.pne. i są ich miliardy.
W 1750 r.pne u wybrzeży Grecji wydarzyła się wielka katastrofa o wymiarze kosmicznym:można poczytać w dziejach świata u dawnych rzymskich historyków i uczonych,jak Platon,Seneka,Tacyt itp.Część wielkiej komety,którą potem nazwano  kometą Cezara(a może nawet jakaś planetoida?)
runęła na Ziemię  u wybrzeży Grecji.Upadła wtedy wielka kultura minojska króla Minosa na Krecie ,która istniała od 2500 r.pne-do 1210 r.pne.Właśnie  ta katastrofa zbiegła się  z wojną trojańską,upadły też resztki kultury Pelazgów z Peloponezu,która istniała od 5000r.pne. do 2500 rpne, a jej pozostałość zniszczona została właśnie kosmicznym kataklizmem w 1210 r. pne.Freski z Kaplicy Sykstyńskiej ukazują właśnie upadek tamtych dwóch kultur.Nasza cywilizacja również upadnie, tak jak tamte poprzednie w taki sam sposób!
Aco by było gdyby na Ziemię obecnie spadła wielka  planetoida Ceres, Pallas albo Vesta? Z pewnością są też większe planetoidy od nich, które siły grawitacji ściągają z obrzeży Obłoków Oorta,jak np. Planeta X,wielka lodowa planeta, która wchodzi co jakiś czas w nasz układ planetarny z dalekiej przestrzeni spoza Plutona czy spoza Eris.
 
Danuta Ignatiuk
 
 

Portret użytkownika Pacal

Mieszasz fakty z baśniami.

Mieszasz fakty z baśniami. Porządna relacja jest ta w której widać świadomość relacjonującego które jego wiadomości są sprawdzone a które prawdopodobne albo tylko hipotetyczne. Fascynacja tajemnicami widzę wielu młodym umysłom odbiera rozsądek i powagę.
Skądinąd interesujący inspirujący przyczynek do dziejów kosmicznych katastrof.
Pozdro.

Portret użytkownika devoratus

A porządna krytyka, to taka,

A porządna krytyka, to taka, która przedstawia konkrety zamiast kilku zdań bez ładu i składu...
 
"Fascynacja tajemnicami widzę wielu młodym umysłom odbiera rozsądek i powagę."
 
Podobnie jak chęć do krytykowania odbiera niektórym rzeczowość i konkret...

 

 

Portret użytkownika Pacal

Fakty to fakty a baśnie to

Fakty to fakty a baśnie to baśnie! Jeżeli gość nie podaje źródeł i to w publkacjach naukowych a chociazby tylko w uznanych popularyzatorskich a poleconych dla celów edukacyjnych a zamiast tego lansuje ulubione sf, to wybacz i uważam że w takim razie nie do mnie należy wysuwać "konkrety"!?

Portret użytkownika erwin

Taaa księzyc... 3 km skała

Taaa księzyc... 3 km skała przyciąga do siebie 600 m skałę. Przecież to ściema. To pradopodobnie statek kosmitów którzy nas hodują, który pilnuje żeby asteroida nie przywaliła w Ziemię, bo straty w hodowli byłyby katastrofalne!!!

Strony

Skomentuj