Asteroida 1998 OR2 wygląda jakby nosiła maseczkę i przeleci niezwykle blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kolejna potencjalnie niebezpieczna asteroida znana jako 1998 OR2 przeleci w pobliżu Ziemi już 29 kwietnia. Minie ona naszą planetę w odległości "zaledwie" 6,3 miliona kilometrów.

1998 OR2 należy do obiektów PHA co stanowi skrót od potentially hazardous asteroid (potencjalnie groźne asteroidy). Informacja o jej przelocie jest o tyle interesująca, że będzie ją można oglądać przy wykorzystaniu teleskopu. Niestety moment gdy znajdzie się ona najblizej Ziemi wypada w okolicach godziny 12 czasu polskiego. Astronomowie szacują rozmiar tego obiektu na okolice 2 kilometrów.


Źródło: NASA/NSF/Arecibo Observatory

Nic nie wskazuje na to aby jej przelot miał zagrozić Ziemi. Warto przypomnieć, że światowe agencje kosmiczne, obserwują obecnie ponad 2000 obiektów kategoryzowanych jako PHA. Do tej grupy należą obiekty o średnicy ponad 100 metrów i przelatujące w odległości mniejszej niż 7,5 miliona kilometrów od naszej planety. Asteroida tej wielkości z łatwością zrównała by z Ziemią sporej wielkości miasto, ale nie stanowiłaby ona realnego zagrożenia dla całej planety.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis
loading...


Komentarze

Skomentuj