Arktyka zmienia się szybciej niż inne regiony świata i wpływa na globalny klimat

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Naukowcy od dawna ostrzegają przed tym, co dzieje się w Arktyce. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest to obszar szczególnie szybko reagujący na zmiany klimatu. Według rosyjskich specjalistów to, co dzieje się w Arktyce wpływa na wewnętrzny system kształtowania globalnego klimatu.

 

Specjaliści z rosyjskiego instytutu ААНИИ zajmującego się badaniami Arktyki i Antarktydy, stwierdzili, że zachodzi zjawisko zwane przez nich "arktyczną amplifikacją". Oznacza to, że Arktyka wzmacnia sygnały wysyłane do globalnego klimatu powodując jego znaczne przeobrażenia.

 

Ostatnie badania wskazują na to, że zmiany w Arktyce mogą być wyjaśnione tylko w oparciu o jednoczesne zbadanie wielu mechanizmów wpływających na klimat w połączeniu z naturalną jego zmiennością. Dochodzi do tego zwiększenie pokrywy chmur i wzrost ilości pary wodnej w dolnych warstwach atmosfery. Powoduje to powstawanie frontów pogodowych sprzyjających napływowi do tego regionu świata mas ciepłego powietrza.

 

Oprócz pary wodnej, która jest najpowszechniej występującym gazem cieplarnianym, procesy te powodują rozmarzanie wiecznej zmarzliny, która uwalnia trudne do ustalenia ilości metanu i dwutlenku węgla. Emisje te dodatkowo wpływają na klimat i powinny zostać szczegółowo przebadane. Niestety jednak nie robi się tego w wystarczającym stopniu, ponieważ badania Arktyki są bardzo trudne ze względu na panujące tam warunki, a poza tym do ich przeprowadzenia konieczne są duże nakłady pieniężne. Nie ma jednak chętnych do prowadzenia badań, które mogłyby udowodnić, że to nie gazy cieplarniane pochodzenia antropogenicznego są obecnie palącym problemem do rozwiązania.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ziemianin.87E

Są tutaj wypowiadający którzy

Są tutaj wypowiadający którzy tworzą swoje teorie i przeinaczają fakty nie dostrzegając co jest tematem wypowiedzi a tematem wypowiedzi są topniejące lodowce w szybkim tempie .Dlatego proszę nie piszcie bzdur bo co ma piernik do wiatraka a w tym przypadku gęstość lodu i gęstość wody odbiegając od konkretów np. lodowce topnieją czy nie topnieją i jakie będą tego skutki dla ziemi .Są tacy co piszą ,że topnienie jest dobre dla ziemi lub jest to normalne zjawisko i nic złego nie dzieje się . Spotkałem się z na jakimś forum z głupcem który twierdzi ,że topnienia nie ma i są to celowo zmanipulowane zdjęcia i doniesienia oraz poziom oceanów nie podniesie bo to nie prawda co piszą naukowcy . Niektórzy wypowiadający się tutaj do abderyci ,ignoranci faktów lub celowo drwiący z innych ,oderwani od rzeczywistości czy siejący durne kontrargumenty .Ludzie opamiętajcie i nie drwijcie z faktów i z powagi sytuacji .

Portret użytkownika smisnykolo

przesuwają nam sie bieguny na

przesuwają nam sie bieguny na planecie, czyli z jednej strony lodowca jest cieplej więc topnieje, natomiast z drugiej strony robi się zimniej i zamarza.
wszelakie pierdoły o tym że to działalność człowieka ma wpływ na topenienie lodowców to bajki dla głupich mas w celu robienia hajsu na baranach.

Portret użytkownika wito

Dobrze by było, gdyby ktoś na

Dobrze by było, gdyby ktoś na tym portalu zastanawiał się co publikuje. Opinia rosyjnskich naukowców jest tylko częściowo prawdziwa. Uwalniany z lodów Arktyki CO2 i metan oczywiście nie są pochodzenia antropocentrycznego. Ale to tylko skutek, a nie przyczyna. Bo na początku mamy CO2 uwalniane przy spalaniu paliw kopalnych, które powoduje wzrost temperatury. Wzrost temeperatury powoduje intensywniejsze parowanie i tym samym, większą zawartość pary wodnej w atmosferze(i dopiero od tego momentu jest ta wiadomość).  To z kolei powoduje zmiany w Arktyce, topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny, z których uwalnia się CO2 i metan.
 

Portret użytkownika euklides

Będziemy zdychać na raka od

Będziemy zdychać na raka od radioizotopów albo z głodu przez GMO albo w jakiejś po...nej wojnie światowej, ale tacy jak ty będa pisać w zimie przy -30 stopniach C o zagrożeniu jakie stanowi dla nas globalne ocieplenie.

Portret użytkownika nem

Wito ty głupku!!!! Na innych

Wito ty głupku!!!!

Na innych planetach "naszego" układu słonecznego też rośnie temperatura z powodu...: "CO2 uwalnianego przy spalaniu paliw kopalnych". Zastanów się co piszesz i nie kompromituj się więcej, chyba, że twierdzisz, że tam też istnieją kilkunastu miliardowe, zacofane techniczne cywilizacje, które uwalniają co2 z paliw kopalnych. Wtedy ewentualnie można by się zastanowić jakie ma znaczenie co2, którego obecnie jest o wiele mniej, niż we wcześniejszych epokach, na globalną temperaturę.

Rzadko używam epitetów, ale trzeba być "pożytecznym idiotą", żeby coś takiego napisać.

Skomentuj